Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Auto bez kierowcy. Autonomiczny samochód będzie pilnował porządku w ogrodzie (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / RUPTLY / x-news

Fot. RUPTLY / x-news Pekiński Ogród Botaniczny ma do dyspozycji autonomiczny pojazd z czujnikami dymu, kamerami monitorującymi, technologią 5G, a nawet wbudowanym automatem, sprzedającym przekąski i napoje. Firma Neolix opracowywała podobne roboty również dla innych.

- Ten robot jest w pełni autonomicznym pojazdem, który ma zapewniać lepszą obsługę ogrodu botanicznego. Ogród obfituje w rośliny, drzewa, lasy. Ten pojazd jest wyposażony w funkcję wykrywania dymu i uruchamiania alarmu przeciwpożarowego. Pojazd może wykryć dym lub ogień w promieniu 10 metrów. Robot ma dwa sposoby reagowania na dym. Pierwszy polega na informowaniu turystów, że w okolicy obowiązuje zakaz palenia. Jednocześnie personel może zobaczyć, co dzieje się w czasie rzeczywistym przez kamerę CCTV zamontowaną w pojeździe. Dzięki temu możemy uzyskać odpowiednie dane na temat miejsca zdarzenia - wyjaśnia Lu Jinpan, menedżer z firmy Neolix.

Zobacz także: Jazda podczas burzy. O czym trzeba pamiętać?

- Nasza firma rozpoczęła współpracę z wieloma parkami po opracowaniu samochodów autonomicznych w 2016 roku. W trakcie współpracy stwierdziliśmy, że dla każdego parku potrzebne są różne funkcje. Na przykład w Ogrodzie Botanicznym w Pekinie jest wiele kwiatów i drzew, więc istnieje duże zapotrzebowanie na zapobieganie pożarom lasów. Dlatego dzięki dodaniu tych funkcji robot może pomóc lepiej zarządzać parkiem. Robot analizuje dane otoczenia za pomocą trzech radarów na karoserii i 16 kamer wokół karoserii, a następnie przeprowadza operację autonomicznej jazd y - tłumaczy menadżer. 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości