Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Auto detailing - samochodowe "spa"

Data publikacji: Autor: Przemysła Pepla

Fot. Shutterstock Dla wielu kierowców troska o stan powłoki lakierniczej ich aut kończy się najczęściej wizytą na myjni automatycznej lub użyciem przysłowiowej "szczotki i wiadra z wodą". Wśród zmotoryzowanych odnajdziemy jednak i takie osoby, które bardzo cenią sobie wygląd swojego samochodu. To właśnie z myślą o nich powstała usługa detailingu.

Fot. G-Force Auto DetailingMogłoby się wydawać, że umycie auta stanowi banalnie prostą czynność. Jak się jednak okazuje, wiele osób wykonuje to niewłaściwie, co w dłuższej perspektywie skutkuje uszkodzeniami lakieru. Drobne rysy oraz zmatowiały kolor karoserii, a także osad z drobin smoły czy też uporczywe plamy na powłoce lakierniczej. Te problemy zna niemal każdy właściciel używanego pojazdu.

- Usunięcie takich uszkodzeń na własną rękę, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, może skończyć się dla naszego auta naprawdę źle. Niewłaściwy dobór środków chemicznych czy też brak wyczucia przy posługiwaniu się szlifierką do Fot. G-Force Auto Detailingpolerowania karoserii potrafią sprawić, że jedynym wyjściem z sytuacji będzie oddanie auta do lakiernika. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalnych zakładów zajmujących się detailingiem. Przywrócą one naszym pojazdom utracony z biegiem lat blask - powiedział Kamil Łuczak z warszawskiego oddziału firmy G-Force Auto Detailing.

Na polskim rynku oferta takich zakładów stale się powiększa, dzięki czemu klienci mogą dostosować ją do własnych oczekiwań oraz wymagań. Jedną z najczęściej wybieranych usług jest tzw. valeting. Polega na odświeżeniu barwy lakieru i przywróceniu mu pierwotnej głębi. - Gdy pojazd jest zostanie już dokładnie umyty aktywną pianą, a Fot. G-Force Auto Detailingnastępnie techniką na dwa wiadra oraz wysuszony, wykonywany jest zabieg zwany dekontaminacją, czyli usunięcie mocno osadzonych nieczystości za pomocą specjalnej glinki. Gdy wierzchnia warstwa brudu i osadu zostanie już usunięta, przechodzimy do kolejnego etapu, czyli korekty lakieru za pomocą maszyny polerskiej. Na końcu całe nadwozie jest woskowane, by możliwie jak najdłużej utrzymać uzyskany efekt - wyjaśnia Kamil Łuczak.

Z kolei sam detailing jest już bardziej zaawansowaną i kompleksową usługą, skierowaną do osób chcących odświeżyć nie tylko powłokę lakierniczą, lecz również niektóre elementy nadwozia, jak powierzchnię reflektorów czy listwy ozdobne. Należy bowiem pamiętać, że z biegiem lat zmatowieniu ulegają także plastikowe elementy Fot. G-Force Auto Detailingkaroserii. W porównaniu do valetingu, detailing wyróżnia się również wieloetapową korektą lakieru, w czasie której usuwane są niemal wszystkie drobne rysy powstałe w wyniku użytkowania auta.

Kto może skorzystać z takiej usługi? Właściwie każde auto może zostać poddane zabiegowi detailingu. Przeszkodą nie jest nawet oklejenie pojazdu folią. W takich przypadkach stosuje się specjalne woski oraz techniki pielęgnacyjne, które są w stanie zabezpieczyć samochód przed wieloma uszkodzeniami wynikającymi z codziennej eksploatacji.

Fot. G-Force Auto Detailing- Auto-detailing nie ogranicza się jednak wyłącznie do odnowienia powłoki lakierniczej. Wiele zakładów oferuje również usługi związane z renowacją wnętrza, zwłaszcza tapicerek skórzanych oraz welurowych. Jednak wachlarz ofert stale się powiększa i szczegóły usługi są ustalane indywidualnie z każdym klientem - pokreślił ekspert z firmy G-Force Auto Detailing.

Ceny, w zależności od wielkości auta i stanu jego karoserii, mogą wahać się od 300 (w przypadku pojazdów segmentów A oraz B) do nawet ok. 1,5 tysiąca zł (duże SUV-y, a także pojazdy klasy wyższej i premium).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • JurekBMWx5 (gość)

    Bardzo ciekawy artykuł, sam skorzystałem z usługi auto detailingu, samochód odebrałem w lepszym stanie niż z salonu, także polecam. Ja akurat robiłem w Krakowie w firmie Danon Car Detailing i mają studio w bronowicach Edytowany przez moderatora 2012-10-15 15:45

  • Rimwool (gość)

    Też korzystałem z tego typu usługi i byłem pozytywnie zaskoczony, już od około 3 lat auto wygląda dalej jak z salonu. A korzystałem z firmy Diamentowe Auto naprawdę warto, robota fachowo wykonana.

  • Elwis (gość)

    właśnie chciałbym swoje auto do spa wysłać. zastanawiam się nad powłoką ceramiczną, zbieram opinie czy warto. warto? rozważam takie coś: http://k2.com.pl/powloka-ceramiczna

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości