Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Auto gotowe na wakacje

(ip)
Fot:  Mission Public Relations
Fot: Mission Public Relations
Wyjeżdżając na urlop najczęściej korzystamy z samochodu. Często jednak bywa tak, że zapominamy o kontroli w serwisie. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki na trasie przedstawiamy kilka prostych wskazówek o czym należy pamiętać, wyruszając w długą podróż.

Na początek sprawdźmy podstawowe wyposażenie auta – trójkąt, gaśnica, apteczka, podnośnik oraz lewarek to rzeczy, bez

Fot:  Mission Public Relations
Fot:
Mission Public Relations

których nie powinniśmy nigdzie wyjeżdżać.  - Często popełnianym błędem przez kierowców jest jeżdżenie z gaśnicą posiadającą nieaktualną datę legalizacji, a co za tym idzie nie możemy liczyć na jej prawidłowe zadziałanie w sytuacji zagrożenia życia – mówi Leszek Raczkiewicz, kierownik serwisu Peugeot Ciesielczyk. Jeśli wyjeżdżamy za granicę warto również pamiętać o przepisach obowiązujących w danym kraju. Na przykład w Czechach, we Francji i w Hiszpanii istnieje obowiązek posiadania kompletu zapasowych żarówek. Z kolei podróżując po Austrii powinniśmy zaopatrzyć się w taką ilość kamizelek odblaskowych, ile jest pasażerów w samochodzie, a pokonując kręte, chorwackie drogi nie można zapomnieć o dwóch trójkątach ostrzegawczych.

Komfortowa jazda
Żar leje się z nieba a przed nami 600 kilometrowa trasa. Co zrobić, aby podróż nie przerodziła się w wakacyjny koszmar? Przed wyjazdem należy zadbać o stan klimatyzacji. Producenci zalecają wymieniać filtr raz na dwa lata, jednak warto wiedzieć, że sprawność klimatyzacji, a co za tym idzie poziom czystości filtra w dużej mierze zależy od  warunków eksploatacyjnych samochodu. Filtr najczęściej brudzi się, kiedy przez dłuższy czas nie padało, przez co w powietrzu unosi się kurz i dużo pyłów. Ponadto część kierowców stale korzysta z klimatyzacji, niezależnie od warunków atmosferycznych, a druga część używa jej tylko w upalne dni. To z kolei decyduje o zróżnicowanym stanie filtrów. Co ważne, kiedy filtr jest zapchany, ogranicza on pracę wentylacji. Zaleca się więc, regularnie wyjmować filtr i sprawdzać czy nie jest pełny.

Podstawowe zasobniki
Zatem mamy sprawną klimatyzację, sprawdziliśmy ciśnienie opon, sprawność i ustawienie oświetlenia, stan wszystkich płynów oraz klocków hamulcowych. Wyposażyliśmy samochód w narzędzia, gaśnicę, kamizelkę i trójkąt. Zdawałoby się, że jesteśmy już gotowi do wyruszenia w podróż. Zanim jednak wpakujemy walizki do bagażnika, należy zaopatrzyć się w zasobnik z częściami zapasowymi. Dlaczego? Może się bowiem zdarzyć, że w trakcie podróży będziemy zmuszeni wymienić przepaloną żarówkę, a najbliższa stacja będzie znajdować się w promieniu 50 km. Istnieje również obawa, że w jej asortymencie nie znajdziemy identycznej żarówki. - Zasobniki są przewidziane do każdego typu samochodu, nie kosztują za wiele a dają poczucie bezpieczeństwa i spokoju na drodze – mówi Leszek Raczkiewicz z Peugeot Ciesielczyk.

Podsumowując, planując podróż nie można zapominać o aktualnym stanie naszego samochodu. Aby uniknąć przymusowego postoju, sprawdźmy w serwisie wszystkie płyny, stan hamulców oraz ciśnienie opon. Koszt przeglądu to zaledwie 100 zł, a nasze bezpieczeństwo jest bezcenne. Jeśli jednak nie planujemy skorzystać z przedwyjazdowego przeglądu w salonie, spakujmy książkę obsługową naszego samochodu. Nie zapominajmy również o zapisaniu numerów telefonów do stacji serwisowej oraz assistance.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty