Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Auto na gaz. Czy będzie się jeszcze bardziej opłacać?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Sprawdzamy co to może oznaczać dla kierowców.

W efekcie akcyza na gaz ziemny CNG (sprężony) i LNG (skroplony) przeznaczony do silników spalinowych, będzie wynosić zero procent. Obecnie LNG opodatkowany jest stawką 670 zł od 1000 kg, a CNG stawką 10,50 zł za 1 GJ.

Proponowane rozwiązanie ma pozwolić skuteczniej walczyć ze smogiem szczególnie na obszarach miejskich. Aby je wprowadzić wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej. Skorzystać mają na tym w dużej mierze autobusy, gdyż pojazdy zasilane CNG jeżdżą m.in. w Mielcu, Warszawie i Słupsku.

Redakcja poleca: Do 500 zł mandatu za ignorowanie nowego znaku

Nie oznacza to, że Polacy masowo przesiądą się do aut na gaz. Większość instalacji gazowych w polskich samochodach jest zasilana gazem LPG czyli skroploną mieszanką propanu z butanem. W tym przypadku nic się nie zmieni. Paliwa, które obejmie obniżka cen, to wyłącznie gaz ziemny.

Projekt trafił do Sejmu. W 2016 r. wpływy podatkowe od CNG i LNG sięgnęły 8,4 mln zł.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Giena (gość)

    Już lece.... zamontować 4 butle 150kg każda z gazem o ciśnieniu 200 ATMOSFER !!!!!! By zaoszczedzić 2 grosze mniej na 1 litrze gazu w stos do LPG...Aha najtańsza instalka LNG to zaledwie 6 tys Zł !!!!!

  • ABP (gość)

    Czysty PR. Ładnie brzmiące nagłówki w gazetach i możliwość pochwalenia się w wywiadzie, a tak na prawdę dotyczy to może kilkuset samochodów w skali kraju. I do tego prawie wyłącznie ciężarówek i autobusów.

  • Edwardo (gość)

    Właśnie jestem na etapie montażu CNG firmy BRC. Miałem zamiar się wstrzymać z montażem i zobaczyć jak się to rozwinie ale chyba mimo wszystko nic nie stracę jednie mogę zyskać.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości