Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Auto na kredyt

Data publikacji: Autor: pim

 W ostatnich latach, wraz ze spadkiem ilości sprzedawanych aut, spadła także liczba kredytów. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza sprawiała, że wiele osób bało się ryzykować zadłużenia.

Brano mniej i niższe kredyty. Ostatnio liczba sprzedanych aut powoli zaczyna rosnąć. Wraz z nimi rośnie także optymizm kupujących. Warto więc znowu przyjrzeć się kupowaniu auta za nie swoje pieniądze.

Kredytować można także zakup na giełdzie.

Obecnie można brać kredyt nie tylko na zakup nowego auta, ale także na kupno używanego samochodu w salonie dealerskim, komisie, a także od osoby prywatnej. Zwykle banki wyznaczają granicę wieku kredytowanego auta.

Dokumenty
Formalności związane z kredytem zależą od jego wysokości (a także wielkości wkładu własnego) i formy zabezpieczenia, oraz formy zatrudnienia. Przy wpłacie własnej wynoszącej mniej niż 30 proc wartości samochodu oprócz dwóch dowodów tożsamości osoby fizyczne, zatrudnione na umowę o pracę, muszą mieć zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości zarobków netto w ostatnich trzech miesiącach. Ale w wypadku innych zasad zatrudnienia dokumentów jest więcej. Przykładowo, osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek muszą mieć m. in.: wpis do ewidencji działalności gospodarczej, numery regon i NIP, zaświadczenie o dochodach, przychodach lub PIT, zaświadczenia o niezaleganiu z należnościami wobec ZUS i urzędu skarbowego. W przypadku osób osiągających dochody z innych źródeł, np. prowadzenia gospodarstwa rolnego, pracy wykonywanej na podstawie kontraktu czy umów agencyjnych lub emerytów, zestaw potrzebnych dokumentów jest nieco inny.

Znacznie łatwiej jest wziąć kredyt, jeżeli wpłata własna jest większa niż 30 proc. Wówczas nie trzeba tak starannie dokumentować dochodów. Osoby fizyczne mogą np. poprzestać tylko na własnoręcznie spisanym oświadczeniu o wysokości dochodów.

Zabezpieczenie
Bank jako zabezpieczenie kredytu zwykle ustanawia kupowany samochód. Stosuje się dwie formy - przewłaszczenie lub zastaw bankowy. Przy okazji warto dodać, że przy kupnie używanego samochodu należy sprawdzić w rejestrze zastawów sądowych, czy nie jest on zabezpieczeniem kredytu. Powinno to być zaznaczone w dowodzie osobistym, ale niektóre osoby tego nie robią, a kupno samochodu obciążonego kredytem może spowodować niepotrzebne kłopoty.

Jeżeli bierzemy kredyt w banku, w którym mamy jakieś lokaty, one mogą stać się zastawem. Bank wyznacza wówczas wysokość kredytu, jakiej w oparciu o tą lokatę może udzielić, np. w Invest Banku lokata musi mieć wartość 130 proc. sumy kredytu. W przypadku banku, gdzie kredytobiorca ma konto osobiste, można uruchamiać linie kredytowe w oparciu o konto. Wówczas zwykle wysokość kredytu nie może przewyższać sześciokrotności średnich dochodów.

Przygotowując się do zakupu auta warto sprawdzić ofertę kilku banków. Najprościej można to zrobić u dealerów samochodów. W każdym salonie jest dział kredytów, zwykle mający podpisane umowy z kilkoma bankami. Pracownicy są wówczas w stanie przygotować symulacje różnych kredytów: złotówkowych i walutowych, o różnych formach oprocentowania i czasu na jaki chcemy wziąć kredyt.

Biorąc kredyt przez punkt dealerski zwykle płacimy kolejne 2-3 proc. prowizji. Ale nie musimy już załatwiać wielu formalności, np. związanych z zastawem bankowym. Robią to za nas pracownicy salonu.

Banki fabryczne
Oprócz banków komercyjnych na rynku pojawiły się także banki, związane z poszczególnymi producentami aut. Zwykle oferują korzystniejsze formy zakupu auta. Częściowo wynika to z polityki marketingowej firmy. - Oferujemy np. tzw. kredyt "zero procent". Klient spłaca nieoprocentowane raty. Nie znaczy to, że oprocentowania nie ma. Po prostu spłaca je Renault Polska - wyjaśnia Marta Kotarba z działu kredytów Renault Pietrzak.

W ostatnich latach bardziej czytelne stały się formy opłat za kredyty. Wszelkie prowizje, opłaty początkowe czy przygotowawcze, towarzyszące zwykle oprocentowaniu rat, muszą być wyszczególnione w umowie kredytowej. Łatwiej wówczas obliczyć rzeczywisty koszt kredytu.

Od niedawna można także ubezpieczyć kredyt na wypadek śmierci lub całkowitej niezdolności do pracy. Gdyby, któraś z tych ewentualności zaistniała, kredytobiorca lub jego rodzina nie muszą spłacać dalszych rat kredytowych. Zrobi to za nie firma ubezpieczeniowa.

Zabezpieczenia

 • przewłaszczenie - w okresie spłaty kredytu samochód jest własnością kredytodawcy, zwykle banku. W dowodzie rejestracyjnym jest więc wpisany bank. Po spłaceniu kredytu trzeba przerejestrować auto na siebie.
 • zastaw sądowy - nabywca auta jest jego właścicielem, ale samochód jest wpisany w bankowym rejestrze, jako zastaw za kredyt. Ustanowienie zastawu kosztuje 200 złotych, zniesienie - 50 zł. Zastaw także powinien być zaznaczony w dowodzie rejestracyjnym.
 • Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

  Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

  Tagi:

  Brak komentarzy - napisz pierwszy

  Najnowsze motofakty

  Wszystkie artykuły
  Advertisement

  Motofakty mazowieckie

  Top 5 motofaktów

  Testy i porównania

  Premiery i nowości