Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Auto po gradobiciu. Co z odszkodowaniem za powstałe szkody?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Wiśniewski Każdy kierowca pojazdu zarejestrowanego w Polsce ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. To jednak nie wystarczy kiedy chcemy uzyskać odszkodowanie związane ze zniszczeniem pojazdu po gradobiciu.

Gradobicie warto przeczekać, zatrzymując samochód w miejscu nie stwarzającym zagrożenia dla innych kierowców. Bryły lodu mogą nie tylko utrudnić jazdę, ale także zniszczyć auto.

Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej pozostawić pojazd w garażu. Nie każdy może jednak sobie na to pozwolić.  A co jeśli parkujemy pod chmurką? Zabezpieczeniu pojazdu może pomóc zwykły koc. Warto zasłonić nim newralgiczne miejsca, których uszkodzenie uniemożliwiłoby dalszą podróż. Najbardziej narażone są przednie szyby, przeszklone dachy oraz szyberdachy.

W zabezpieczaniu auta przed skutkami nawałnicy mogą pomóc wyjęte z kabiny pasażerskiej dywaniki. Zdajemy sobie sprawę, że same dywaniki nie zabezpieczą całego auta. Na rynku dostępne są specjalne pokrowce, które mają ochronić przed stratami.

Obowiązkowa polisa OC nie pokryje strat związanych z gradobiciem. Taką ochronę może zapewnić polisa AC. Autocasco zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku zniszczenia samochodu spowodowanego zgubnymi skutkami załamań pogodowych takimi jak np. gradobicie, które może całkowicie uszkodzić karoserię auta. Co ważne posiadacz AC zobowiązany jest do zapobieżenia — w miarę możliwości — wystąpieniu szkody. Jeśli dysponuje garażem, powinien na czas gradobicia zaparkować w nim pojazd.

Zobacz także: Ford Transit w nowej wersji Trail

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • Roman (gość)

    Glupszego artykułu nie czytałem od dawna. Za co autor bierze pieniądze ? Wstyd !!!!!

  • Igor (gość)

    Poziom kreta na Żuławach... Czy ten artykuł pisało dziecko z przedszkola?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości