Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Auto po gradobiciu. Co z odszkodowaniem za powstałe szkody?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Wiśniewski Każdy kierowca pojazdu zarejestrowanego w Polsce ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. To jednak nie wystarczy kiedy chcemy uzyskać odszkodowanie związane ze zniszczeniem pojazdu po gradobiciu.

Gradobicie warto przeczekać, zatrzymując samochód w miejscu nie stwarzającym zagrożenia dla innych kierowców. Bryły lodu mogą nie tylko utrudnić jazdę, ale także zniszczyć auto.

Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej pozostawić pojazd w garażu. Nie każdy może jednak sobie na to pozwolić.  A co jeśli parkujemy pod chmurką? Zabezpieczeniu pojazdu może pomóc zwykły koc. Warto zasłonić nim newralgiczne miejsca, których uszkodzenie uniemożliwiłoby dalszą podróż. Najbardziej narażone są przednie szyby, przeszklone dachy oraz szyberdachy.

W zabezpieczaniu auta przed skutkami nawałnicy mogą pomóc wyjęte z kabiny pasażerskiej dywaniki. Zdajemy sobie sprawę, że same dywaniki nie zabezpieczą całego auta. Na rynku dostępne są specjalne pokrowce, które mają ochronić przed stratami.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Obowiązkowa polisa OC nie pokryje strat związanych z gradobiciem. Taką ochronę może zapewnić polisa AC. Autocasco zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku zniszczenia samochodu spowodowanego zgubnymi skutkami załamań pogodowych takimi jak np. gradobicie, które może całkowicie uszkodzić karoserię auta. Co ważne posiadacz AC zobowiązany jest do zapobieżenia — w miarę możliwości — wystąpieniu szkody. Jeśli dysponuje garażem, powinien na czas gradobicia zaparkować w nim pojazd.

Zobacz także: Ford Transit w nowej wersji Trail

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • Roman (gość)

  Glupszego artykułu nie czytałem od dawna. Za co autor bierze pieniądze ? Wstyd !!!!!

 • Igor (gość)

  Poziom kreta na Żuławach... Czy ten artykuł pisało dziecko z przedszkola?

 • Sylwester P (gość)

  Najlepiej położyć powłokę ceramiczna lub folię ochronną - dużo mniejsze ryzyko Polecam http://blingfactory.pl/

 • Janusz (gość)

  Najlepiej polecam spierdalać. Jak się uda zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia do zera. A i jeszcze jedno. Warto śledzić radar pogodowy.

 • Jonasz (gość)

  Najlepiej jeżdzić wokół garażu aby można szybko do niego wjechać.

 • Loty (gość)

  Glupoty sięgają przestworzy....

 • Mix (gość)

  No no ! Autor artykułu naprawdę zgłębił temat. Tylu rzeczowych informacji to dawno nie czytałem. Warto posłuchać mądrego człowieka

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości