Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Auto po powodzi. Jak rozpoznać?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Eksperci dostrzegają związek między okresami powodzi a zwiększoną podażą aut pochodzących z zagranicy w ogłoszeniach i komisach. Powodzie, które w ostatnich tygodniach nawiedziły zwłaszcza Francję i Niemcy, spowodują w najbliższym czasie napływ do Polski aut używanych, dotkniętych tym żywiołem. Jak rozpoznać taki pojazd?

Większość aut używanych jest importowanych do Polski z Niemiec i Francji. Kraje te w ostatnim czasie nawiedziła fala powodzi, które w wielu miejscach osiągnęły rekordowy poziom, w tym także w wielkich aglomeracjach miejskich o dużym natężeniu ruchu drogowego. Nowoczesne samochody są naszpikowane urządzeniami elektronicznymi i rozmaitymi systemami bezpieczeństwa, które najbardziej podatne są na usterki, w szczególności po zalaniu dużą ilością wody powyżej silnika. Wiele usterek spowodowanych zalaniem, w każdej chwili może spowodować zagrożenie życia pasażerów.

 - Przy diagnozie stanu samochodu bardzo ważne są wszelkie ślady mogące wskazywać na to, że mamy do czynienia z autem popowodziowym, jak na przykład resztki błota w trudno dostępnych miejscach, pod tapicerką, na siedzeniach i drzwiach, za uszczelnieniem wokół drzwi, czy pod deską rozdzielczą, nieprzyjemny zapach - zaznacza Karolína Topolová, Dyrektor Generalna Grupy AAA AUTO.

Redakcja poleca:
Peugeot 208 GTI. Mały urwis z pazurem

Likwidacja fotoradarów. W tych miejscach kierowcy przekraczają prędkość

Filtr cząstek stałych. Wycinać czy nie?


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy oględzinach auta z terenów, gdzie przeszła powódź? Podejrzenie powinny wzbudzić wszelkie zacieki, odbarwienia, plamy na desce rozdzielczej oraz poruszające się z trudem przełączniki i kratki wentylacyjne.

O powodziowej przeszłości samochodu mogą także świadczyć wszelkie odbarwienia lub zacieki na lakierze. Warto przyjrzeć się bliżej złączom elektrycznym. Jeśli miedziane styki są zaśniedziałe, albo mają dziwny nalot lub co gorsza nie dają się rozłączyć, to istnieje uzasadniona obawa, że z samochodem w przeszłości nie wszystko było w porządku. Inną wskazówką są zaparowane reflektory i zmatowiałe światła odblaskowe. Należy mieć świadomość, że koszty napraw auta po powodzi mogą często przewyższać cenę samego samochodu, ponieważ w konsekwencji wystąpienia efektów zalania wszystkie urządzenia elektryczne powinny być wymienione na nowe, co oznacza wydatek rzędu tysięcy złotych.

Osoby planujące zakup używanego samochodu powinny być ostrożne i przede wszystkim domagać się od sprzedawcy zapisu w umowie kupna - sprzedaży, że samochód nie został zalany, aby można było domagać się ewentualnej rekompensaty finansowej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • goliath (gość)

    Właśnie dzisiaj byłem świadkiem jak na myjnię w mojej miejscowości na lawecie zajechały dwa nowiutkie fordy focusy bez tablic,całe w mule,błocie i wodorostach.Na myjni chłopaki chemią umyją,wypucują i na handel.Polak potrafi. Mieszkam w miejscowości Kiełczów pod Wrocławiem.Radzę uważać.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości