Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Auto przed zimą

Data publikacji: Autor: (mt)

 Wprawdzie do kalendarzowej zimy zostały jeszcze dwa miesiące, ale warto już dziś przygotować nasz samochód na nadchodzący sezon. Jak podkreślają mechanicy, najważniejsza czynność to założenie opon zimowych.

Fot. Magdalena Tobik

- Powinniśmy to zrobić nawet jeżeli jeździmy tylko po mieście i nie wybieramy się w dalsze trasy - mówi inż. Andrzej Woźniczka ze stacji Polmozbytu. - Problemy przy ruszaniu mogą nas spotkać nawet na osiedlowych uliczkach. Radzę także wymienić wszystkie cztery opony. W przypadku wymiany tylko dwóch, auto może się dziwnie zachowywać i tracić stabilność na śliskiej powierzchni.

Wszyscy właściciele aut chłodzonych płynami, a mający podczas lata wodę w chłodnicy, muszą wymienić ją na odpowiedni płyn chłodzący. Jeżeli jednak zdarzy się nam, że o tym zapomnimy i woda w chłodnicy zamarznie, pod żadnym pozorem nie można uruchamiać auta.

- Może to spowodować nawet zatarcie się silnika - ostrzega inż. Woźniczka. - Należy auto zholować do warsztatu. Powinniśmy także zawczasu zaopatrzyć się w zimowy płyn do spryskiwaczy. Jeżeli jednak o tym zapomnimy i zaskoczy nas rano mróz, a letni płyn zamarznie, można spróbować rozpuścić go gorącą wodą.

Oczywiście niezwykle ważną sprawą, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, jest ustawienie świateł, tym bardziej że przez cały dzień obowiązuje nas jazda z włączonymi reflektorami. Dla bezpieczeństwa powinniśmy też sprawdzić układ hamulcowy i kierowniczy. Zwłaszcza w starszych autach należy wymienić olej silnikowy wraz z filtrem - powinno się to robić co pół roku lub po przejechaniu 10 tys. km lub 7,5 tys. w przypadku diesla.

Aby rano nie mieć problemów z uruchomieniem silnika, warto sprawdzić poziom elektrolitów w akumulatorze i w razie potrzeby dopełnić go wodą destylowaną. Trzeba także sprawdzić zużycie świec i kabli wysokiego napięcia. W zimie, przy starszych akumulatorach, warto go raz w miesiącu profilaktycznie podładować.

Warto także zadbać o karoserię. Przed nadejściem mrozów powinniśmy auto umyć, wypastować środkiem, który chroni lakier przed działaniem soli.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości