Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Auto rodzinne. Jak wybrać odpowiedni model?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski Wybór rodzinnego auta może okazać się niełatwym zadaniem. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników takich jak: typ nadwozia, bezpieczeństwo, funkcjonalność, niskie spalanie, cenę oraz komfort jazdy. Dostępna na rynku oferta jest pod tym względem bardzo bogata i klienci nieraz mają problem z podjęciem decyzji.

- Wybór auta rodzinnego może być o tyle trudny, że nie jest to pojazd tylko dla kierowcy i pod uwagę należy wziąć potrzeby wszystkich członków rodzinny, którzy będą nim podróżować. Dlatego naszym klientom zawsze podpowiadamy, że zanim podejmą decyzję o wyborze odpowiedniej marki i modelu auta, postarali się odpowiedzieć sobie na kilka pytań, np. ile kilometrów dziennie będzie pokonywało auto i w jakich warunkach (np. miejskie korki lub trasa/autostrada), czy duża pojemność bagażnika będzie potrzebna na co dzień, ile osób na tylnej kanapie będzie jeździło w fotelikach lub nosidełkach, itp. Uzyskane odpowiedzi pomogą zawęzić wybór do kilku modeli, co pozwoli łatwiej podjąć decyzję i wybrać auto najbliższe oczekiwaniom – podpowiada Grzegorz Grodecki, Dyrektor Zarządzający Master1.pl

Wybór nie zawsze musi paść na kombi

Za auto rodzinne najczęściej uważa się samochody typu kombi, van lub tzw. kombivany, ale nie trzeba ograniczać wyboru tylko do modeli z tymi popularnymi rodzajami nadwozi. Przewymiarowanie swoich potrzeb może okazać się nieopłacalne. Jeżeli auto na co dzień ma służyć tylko do dojeżdżania nim do pracy czy rozwiezienia członków rodziny do szkoły znajdującej się kilka kilometrów od domu, to może okazać się, że wystarczające okażą się mniejsze modele typu hatchback.

- Jeżeli zdecydujemy się na większe auto, np. typu van, to w porównaniu z małymi miejskiej autami, musimy liczyć się z większym zużyciem paliwa oraz trudnościami ze znalezieniem miejsca do zaparkowania na zatłoczonych parkingach. A jeśli większy bagażnik jest potrzebny jedynie kilka razy w roku, to można zastanowić się nad wynajęciem boksu dachowego, co będzie dużo bardziej opłacalne – wyjaśnia Grzegorz Grodecki.

Zamiast dużego bagażnika, większą wagę lepiej przywiązać do tylnego rzędu siedzeń. Jeżeli w rodzinie jest trójka małych dzieci i każde z nich będzie przewożone w foteliku, to lepszym rozwiązaniem mogą okazać się szersze, oddzielne fotele (a nie łączna tylna kanapa), które zazwyczaj są montowane w vanach oraz kombivanach.

Redakcja poleca: Mapa fotoradarów w Polsce. Lista lokalizacji

Zobacz także: Fiat 500C w naszym teście

Nowy czy używany?

Na to pytanie musi sobie każdy odpowiedzieć samodzielnie w zależności od budżetu jakim dysponuje. Jeżeli ma to być auto używane to musi pochodzić z pewnego źródła wraz z rzetelnymi informacjami na temat jego historii serwisowej. Klienci chętnie udają się di komisów znajdujących się przy autoryzowanych salonach sprzedaży lub decydują się na zakup auta pokontraktowego profesjonalnie serwisowanego przez wyspecjalizowanego operatora. Najczęściej jest to firma leasingową, która dysponuje historią serwisowania auta, pełną wiedzą na temat ich stanu technicznego oraz przebiegu.

- Kluczową różnicą między autem pokontraktowym, a samochodem który można znaleźć w komisie samochodowym, jest historia pojazdu. Samochody pokontraktowe to najczęściej 3- czy 4-letnie auta, które dotychczas były regularnie serwisowane. Wcześniejszym właścicielem auta był podmiot udzielający leasingu, któremu zależało, aby auto pozostawało w jak najlepszym stanie technicznym. Często podnoszone są argumenty, że takie auta legitymują się wyższym przebiegiem. Często tak jest, jednak auta pokontraktowe mają ten przebieg udokumentowany. Tymczasem kupując samochód, na przykład sprowadzany z zagranicy, z reguły trudno ustalić jego faktyczny stan - dodaje Grzegorz Grodecki.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Jurek (gość)

  Znajomy ma trójkę dzieci i postawił na rodiusa,za tydzień jadą całą rodziną do Bulgarii, sam miałem okazje się przejechać naprawdę wózek godny polecenia

 • Klaudia (gość)

  Fajne są samochody rodzinne, ale trzeba dbać o odpowiednią tapicerkę takiego auta. Ja do swoich skór w samochodzie używam K2 AURON jest to zestaw do pielęgnacji skór. Przy dzieciach to obowiązek posiadać taki zestaw, bo ciągle czymś brudzą tapicerkę, a ten produkt bardzo dobrze czyści wszelkie zabrudzenia.

 • konik polny (gość)

  Patrze na koszty eksploatacji głównie a mniej na wygląd i dla naszej 3 yaris w zupełności starcza. Może nie za dużo miejsca w środku ale mały silniczek niedużo pali i części oe delph są dostępne na necie.

 • Konik nie polny (gość)

  A ja mam lagunę 3. 10 lat eksoatacji od nowosci. Samochod idealny dla rodziny. Spełnia wszelkie moje oczekiwania...duży bagażnik...oszcEdny diesel 1.5.... przestrzeń kabiny...zwrotny...tani w eksploatacji....do tej pory nie zawiodł mnie.

 • alaska89 (gość)

  Polecam BMW Gran Tourer- duże, przestronne i przede wszystkim bezpieczne auto dla dużej rodziny, bo jest aż na 7 osób. Udało nam się kupić w Warszawskim salonie Bawaria Motors Bmw

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości