Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Auto w negliżu

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Archiwum: Samochody, które należy wycofać z eksploatacji, będą poddawane złomowaniu i recyklingowi w punktach tworzących sieć na terenie całej Polski Złomowaniem pojazdów wycofanych z eksploatacji zajmą się m.in. producenci i importerzy samochodów.

Złomowaniem pojazdów wycofanych z eksploatacji zajmą się producenci i importerzy samochodów oraz osoby prywatne sprowadzających duże ilości aut z obszaru UE w celu zarobkowym. Sejm uchwalił tzw. ustawę wrakową.

 

Zgodnie z nowymi przepisami producenci i importerzy aut oraz ci, którzy sprowadzają rocznie powyżej 1000 samochodów, będą musieli stworzyć sieć zbierania pojazdów wymagających złomowania. Są to pojazdy wyprodukowane w kraju, importowane i sprowadzane z krajów UE oraz odpady powstałe z tych pojazdów.

 Fot. Archiwum: Samochody, które nale¿y wycofaæ z eksploatacji, bêd± poddawane z³omowaniu i recyklingowi w punktach tworz±cych sieæ na terenie ca³ej Polski

Do zadań producentów i importerów należeć będzie także oznaczenie przedmiotów wyposażenia i części pojazdów wraz z przygotowaniem informacji o sposobie ich demontażu.

Sprowadzający do Polski mniej niż 1000 pojazdów, nie tworzący sieci złomowania, zapłacą 500 zł za każde auto poddane recyklingowi.

 

Prowadzący stację demontażu musi osiągnąć poziom odzysku i recyklingu wraków w wysokości odpowiadającej 95 proc. i 85 proc. masy aut przyjętych w ciągu roku. Dla aut wyprodukowanych przed 1 stycznia 1980 r. wysokość odzysku musi osiągnąć 75 i 70 proc. masy. Odzysk oznacza w tym przypadku wykorzystanie odpadów, natomiast recykling – wykorzystanie materiałowe odpadów w procesie produkcyjnym.

 

Stacje demontażu będą wydawały specjalne zaświadczenia, na podstawie których możliwe będzie wyrejestrowanie w urzędzie komunikacji oddanego do stacji auta.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości