Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autocasco. Co obejmuje i jakie daje nam korzyści?

Cykl poradnikowy – ubezpieczenia komunikacyjne
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Autocasco (AC), to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, którym możemy objąć nasz samochód oraz jego wyposażenie przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.

Ubezpieczenie Autocasco z racji swojej dobrowolności nie jest tak popularne jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Szacuje się, że w naszym kraju wykupuje je niespełna jedna trzecia kierowców. Warto je jednak posiadać, bowiem możemy nim objąć nasz samochód oraz jego wyposażenie standardowe i dodatkowe (o ile wyposażenie to zostało zgłoszone we wniosku do ubezpieczenia) przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem. A zniszczenia czy uszkodzenia mogą być efektem nie tylko sytuacji na drodze, ale np. coraz popularniejszych zjawisk pogodowych jak grad czy powalone drzewa będące efektem burzy.

W jakim zakresie?

Ubezpieczenie AC bardzo często oferowane jest w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC oraz innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi takimi jak ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) czy Assistance.

A ponieważ w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego do wyboru są zazwyczaj różne warianty ubezpieczenia AC, zatem każdy posiadacz samochodu może je dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

Podejmując decyzję o wyborze autocasco, należy przede wszystkim kierować się zakresem otrzymywanej ochrony ubezpieczeniowej, a dopiero później porównywać jego cenę. Ta będzie się zmieniać, jeśli znacząco powiększymy zakres ubezpieczenia, np. o objęcie nim zdarzeń wynikających z powodzi, gradobicia, uderzenia pioruna, pożaru czy kradzieży. Ale także jeśli podniesiemy sumę ubezpieczenia wliczając np. do wartości samochodu jego dodatkowe wyposażenie.

Rozsądna kalkulacja

Wybierając ubezpieczenie AC należy przeprowadzić jego rozsądną kalkulację. Warto sprawdzić od jakiej wartości strat możemy liczyć na odszkodowanie, a do jakiej będziemy musieli pokryć je z własnej kieszeni. Upewnijmy się czy ubezpieczeniem objęte są również dość kosztowne w naprawie uszkodzenia szyb lub ogumienia.

Trzeba także przeanalizować listę wyłączeń odpowiedzialności, w których polisa AC nie będzie działać.
Bez wątpienia jednak lepiej jest mieć zabezpieczenie w postaci polisy AC niż jej nie mieć.

Pytania do eksperta.

Odpowiada Robert Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych, InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group

- Jakie są korzyści wynikające z posiadania ubezpieczenia AC?

Posiadanie pojazdu to przyjemność podróżowania i swoboda wyboru kierunku w dogodnym dla nas czasie. Innymi słowy, to szeroko rozumiana autonomia. Świadomi kierowcy znają wartość spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego tak istotne jest dobre ubezpieczenie Auto Casco z zakresem ochrony, na którym możemy polegać w każdej sytuacji, np.:

- nie musimy martwić się, jeżeli auto zostało porysowane na parkingu, a nie znamy sprawcy, który pokryje szkodę ze swojej polisy, ponieważ wszystkim zajmie się nasz ubezpieczyciel;

- skutki niegroźnej kolizji drogowej wymagającej naprawy nie obciążą finansów naszego portfela;

- auto zostało zniszczone całkowicie (wskutek wypadku lub działania żywiołów), ale likwidacja szkody przebiegnie szybko i sprawnie;

- kradzieży auta (lub elementów wyposażenia), ale wypłata odszkodowania pozwoli na zakup nowego (lub skompletowania utraconego wyposażenia).

Wymienione wyżej przypadki to tylko kropla w morzu możliwych sytuacji. Dlatego warto kupić cały pakiet, który oferuje zabezpieczenie w wielu nieprzewidywalnych momentach.

- Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając ubezpieczenie AC?

Każdy kierowca jest inny, posiada konkretne auto i ma swój styl jazdy. Tak samo jest z ubezpieczeniem. Nie każdy wariant ochrony będzie odpowiedni dla wszystkich, ale zakres powinien być najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Można kierować się wieloma czynnikami, jednak wiek pojazdu precyzuje nasze oczekiwania. Naprawy nowego w ASO (autoryzowanej stacji obsługi) są warunkowane utrzymaniem gwarancji producenta. W pozostałych przypadkach możemy wybrać inny profesjonalny warsztat, kierując się rodzajem części używanych przy naprawie. Warto zaznaczyć, że dla starszego auta większe znaczenie ma ryzyko kradzieży i żywiołów, co obniża składkę. Dla rodzin z dziećmi istotne będzie ubezpieczenie obejmujące fotelik samochodowy czy bagaż. Z kolei dla osób wymagających ważna będzie dostępność rozszerzenia zakresu o stałą sumę ubezpieczenia i braku jej redukcji, ale wówczas zgadzamy się na podwyższenie kosztu polisy. Różnorodność potrzeb można jednak pogrupować. Dostępność trzech wariantów AC znacznie ułatwia optymalny wybór między zakresem ochrony a ceną, która jest akceptowalna dla Klienta w odniesieniu do posiadanego pojazdu.

Pamiętajmy jednak, że najistotniejszym świadectwem dobrego wyboru AC będzie likwidacja ewentualnej szkody. Zapewnienie wysokiej jakości serwisu z krótkim oczekiwaniem na realizację odszkodowania przez ubezpieczyciela – jak w przypadku InterRisk – jest argumentem na pewno mocniejszym niż cena polisy.

- Czego zazwyczaj nie obejmuje ubezpieczenie AC?

Zazwyczaj zakres ochrony AC obejmuje wszystkie ryzyka związane z prowadzeniem pojazdu, które jesteśmy w stanie sobie wyobrazić (chyba że świadomie wybrany został ograniczony zakres ubezpieczenia). Wyjątkiem są wyłączenia, które intuicyjnie możemy wymienić, nie posiłkując się zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia. Należą do nich szkody zaistniałe z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, podczas kierowania pod wpływem alkoholu i środków niedozwolonych (różnego rodzaju), bez wymaganych uprawnień kierowcy czy badań technicznych pojazdu – oczywiście katalog jest znacznie szerszy i należy zapytać o nie podczas zawierania umowy.

Ochrona AC nie obejmuje szkód wyrządzonych po oddaniu pojazdu do sprzedaży komisowej, spowodowanych przez zwierzęta znajdujące się wewnątrz lub niewłaściwie umocowany ładunek.

Ubezpieczenie nie zwalnia jednak z racjonalnego myślenia. Ma zapewnić komfort kierowcy w sytuacjach, na których zaistnienie nie mógł mieć wpływu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty