Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Autogaz tanieje!

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Kamil Jóźwiak: Przewidywany spadek cen LPG spowoduje zapewne wzmożone zainteresowanie zakładaniem w samochodach instalacji gazowych.

Mimo ponad 10-procentowego wzrostu akcyzy na autogaz ceny tego paliwa w Polsce spadają. Możliwe, że za kilka miesięcy litr LPG będzie kosztował mniej niż pół litra benzyny.

 

Obniżki cen LPG to dobra wiadomość dla właścicieli aut zasilanych autogazem, których liczba w Polsce systematycznie rośnie. W 2003 r. sprzedaż gazu płynnego wyniosła w naszym kraju 1,77 mln ton. Byliśmy pod tym względem czwartym rynkiem Europy, po Włoszech, Francji i Hiszpanii. Popyt na gaz płynny w 2004 r. wzrósł w Polsce o 12 proc. osiągając blisko 2 mln ton. Jego wykorzystanie jako paliwa do Fot. Kamil Jó¼wiak: Przewidywany spadek cen LPG spowoduje zapewne wzmo¿one zainteresowanie zak³adaniem w samochodach instalacji gazowych. samochodów zwiększyło się o 20 proc.

 

LPG stanowi alternatywę dla dużo droższej benzyny. Wiele osób chcąc zaoszczędzić decyduje się na założenie instalacji gazowej. Można ją montować do różnych silników spalinowych, zarówno gaźnikowych i wyposażonych w instalację wtryskową.

- Zakładając, że mamy teraz sezon grzewczy, w którym ceny gazu są wyższe, można prognozować spadek kosztów zakupu tego paliwa w nadchodzących miesiącach. Istnieje prawdopodobieństwo, że za litr LPG będziemy płacić mniej niż za pół litra benzyny – mówi Andrzej Szczęśniak, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

 

Samochód napędzany LPG zużywa ok. 15 proc. więcej paliwa niż zasilany benzyną. Średnia cena litra autogazu wynosi obecnie 1,94 zł, a benzyny Pb 95 - 3,53 zł. Jeśli samochód zużywa 7 l benzyny na 100 km, to koszt przejechania 1000 km wynosi 247,1 zł. W przypadku  auta z instalacją gazową - 156,17 zł. Koszt założenia instalacji – w zależności od jej ceny – zwraca się więc po przejechaniu 10 do 40 tys. km.

 

LPG powstaje w procesie krakowania i uwodornienia ropy. Magazynowanie i transport gazu odbywa się w zbiornikach ciśnieniowych w fazie ciekłej, natomiast końcowi użytkownicy eksploatują fazę gazową lub – w najnowszych typach instalacji - ciekłą. Zapotrzebowanie na gaz płynny w Polsce jest w 84 proc. pokrywane przez import, przede wszystkim z Rosji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości