Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Autogaz - tańsze paliwo

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Maciej Pobocha: Cena instalacji gazowej zależy od generacji urządzenia i samochodu. Obecnie kształtuje się między 1350 zł, a 8 - 9 tys. zł.

Polska Organizacja Gazu Płynnego szacuje, że w 2004 roku zużycie gazu propan-butan w Polsce może przekroczyć 2 mln ton, z czego mieszanina używana do napędu samochodów stanowi około 1,3 mln ton. Tym samym Polska ma szansę stać się największym konsumentem autogazu w Europie, wyprzedzając Włochy.

 

W Polsce mieszaninę propanu i butanu zwaną LPG zaczęto używać powszechnie do napędu samochodów dopiero w 1991 roku. Pierwsze instalacje montowane w pojazdach pochodziły z Włoch oraz Holandii.

 

Szacuje się, że w Polsce jeździ około 2 mln samochodów zasilanych gazem. Dotychczas ten sektor rozwijał się bardzo dynamicznie, lecz obok rosnącej ceny gazu pojawiło się zagrożenie w postaci dyrektywy unijnej (Regulamin 115), w myśl której dla każdego typu samochodu wyposażonego w instalację gazową konieczne jest uzyskanie świadectwa homologacji. Fot. Maciej Pobocha: Cena instalacji gazowej zale¿y od generacji urz±dzenia i samochodu. Obecnie kszta³tuje siê miêdzy 1350 z³, a 8 - 9 tys. z³.

 

Instalację gazową można założyć do różnych silników

 

Instalacje zasilania gazem są w sposób przemysłowy produkowane przez wiele renomowanych firm. Ich nowoczesna konstrukcja i parametry pracy sprawiają, że można je zamontować do różnych silników spalinowych, zasilanych przez gaźnik i wtrysk paliwa, również z kolektorem dolotowym wykonanym z tworzyw sztucznych.

Nowoczesne systemy wtrysku mają układy adaptacyjne dostosowujące parametry wtrysku do stylu jazdy kierowcy, mogą dawkować gaz także do silników Diesla oraz umożliwiają wtrysk ciekłego gazu do cylindrów. Montaż należy przeprowadzać w wyspecjalizowanych warsztatach, po upływie okresu gwarancji, gdyż tylko nieliczni producenci samochodów akceptują „gaz” w nowym aucie.

Koszty użytkowania samochodu z napędem gazowym są znacznie niższe niż przy zasilaniu benzyną, a zwrot nakładów następuje po przejechaniu dystansu 20 -40 tysięcy km. Istnieje więc stałe zapotrzebowanie na instalacje i ich profesjonalny montaż oraz serwisowanie.

 

Normy nie dotyczą autogazu

 

LPG to paliwo płynne, którego podstawowymi składnikami są propan i butan oraz w niewielkich ilościach metan, etan, propylen i inne gazy. Szczegółowe wymagania dotyczące składu i czystości gazu płynnego zawiera norma PN–C-96008 z lutego 1998 roku. Niestety stosuje się ją Fot. Maciej Pobocha: Najpopularniejsze s± tzw. toroidalne zbiorniki gazu montowane w miejscu dotychczasowego ko³a zapasowego. tylko do mieszanin technicznych i do gazu opałowego. Skład i czystość gazu przeznaczonego do zasilania silników samochodów nie jest określona przepisami. Dlatego dla zapewnienia prawidłowej i bezawaryjnej eksploatacji silników istotne jest napełnianie zbiornika z pewnego źródła sprzedającego gaz pozbawiony zanieczyszczeń, nawet za nieco wyższą cenę. Pozwoli to uniknąć awarii, przerw w podróży i dodatkowych nakładów na serwisowanie instalacji.

 

Instalacje gazowe są bezpieczne

 

Przed wprowadzeniem do obrotu handlowego elementy instalacji gazowej przechodzą cykl badań, których celem jest stwierdzenie, czy ich eksploatacja jest bezpieczna dla użytkownika i ruchu drogowego. Po uzyskaniu pozytywnych ocen instalacja otrzymuje znak homologacji międzynarodowej, który jest umieszczony na korpusie każdego z urządzeń. O bezpieczeństwie użytkowania samochodów zasilanych gazem może świadczyć fakt, że z taśm montażowych wielkich koncernów takich jak Fiat, Mercedes i Volvo zjeżdżają samochody zasilane benzyną i gazem przeznaczone dla taksówkarzy.

 

LPG paliwem ekologicznym

 

Podczas spalania mieszaniny propanu i butanu wydziela się znacznie mniej szkodliwych związków niż przy spalaniu benzyn. Redukcja tlenku węgla może sięgać aż 60 procent, węglowodorów i tlenków azotu 50 procent, a dwutlenku węgla 10 procent. Współczesne instalacje LPG z zapasem spełniają wymagania norm Euro 2 i Euro 3, są również takie systemy, które spełniają kryteria normy Euro 4, która obowiązuje od 2005 roku. 

  

Ceny instalacji gazowych do różnych typów silników w warsztatach specjalistycznych

 

· Wtrysk jednopunktowy bez katalizatora od 1350 złotych.

· Wtrysk jednopunktowy z katalizatorem od 2000 złotych.

· Wtrysk wielopunktowy od 2200 złotych.

· Wtrysk wielopunktowy bezpośredni od 3500 złotych.

· Wtrysk sekwencyjny bezpośredni od 4600 złotych.

· Wykonana w ASO Toyota Corolla 1,4 około 8 000 złotych.

 

Zalety:

· Gaz jest tańszy od benzyny,

· Podczas spalania tworzy mało związków szkodliwych,

· Ma większą liczbę oktanową od benzyny,

· Jest mniej wybuchowy niż benzyna.

·           

Wady:

· Zbiornik zabiera miejsce w bagażniku,

· Gaz trudniej zatankować od benzyny,

· Nieprzyjemny zapach,

· Powoduje trudny rozruch zimnego silnika.

 

Emisja szkodliwych składników z różnych rodzajów paliw

 

Rodzaj paliwa

Węglowodory

Tlenek węgla

Tlenki azotu

Dwutlenek

siarki

 

Aldehydy

Inne

Ogółem

Olej napędowy

6

0,2

25

3,25

7,8

32,5

74,75

Benzyna

bezołowiowa

3

6

50

0,39

2,6

6,5

68,49

Gaz

1,8

0,3

40

0

0

0

42,1

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości