Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Automatyczne hamowanie awaryjne. W tych autach będzie standardem

Data publikacji: Autor: Mototarget.pl

Fot. Lexus Amerykańska agencja rządowa National Highway Traffic Safety Administration ogłosiła, że 20 producentów odpowiadających za 99% amerykańskiego rynku zobowiązało się do 2022 roku wprowadzić automatyczne hamowanie awaryjne do standardowego wyposażenia wszystkich modeli.

Fot. Lexus Toyota i Lexus nie tylko podpisały to porozumienie, ale zapowiedziały, że zrealizują ten cel o 5 lat wcześniej, czyli do 2017 roku. Japoński producent rozpoczął stopniowe wprowadzanie pakietów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense i Lexus Safety System do kolejnych modeli obu marek już 2015 roku. Pakiet zawiera funkcję automatycznego hamowania awaryjnego obok innych systemów i jest dostępny w standardzie lub za niewielką dopłatą, dostosowaną do ceny samochodu.

Redakcja poleca:

- Testujemy nowego Fiata Tipo (VIDEO)
- Nowe auto z "klimą" za 42 600 zł
- Przyjazny kierowcy system multimedialny


Toyota Safety Sense i Lexus Safety System zawierają kompleksowy układ zapobiegania zderzeniom z innymi samochodami, funkcję ostrzegania o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu i automatyczne światła drogowe. W wielu modelach dostępne jest także odczytywanie znaków drogowych aktywny tempomat zachowujący bezpieczny odstęp od poprzedzającego samochodu, zapobieganie kolizjom z pieszymi i funkcja korekty toru jazdy w razie niezamierzonego zjechania z pasa ruchu.

Porozumienie 20 producentów samochodów dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych, jednak prawdopodobnie podobne ustalenia zapadną także w Unii Europejskiej. Toyota i Lexus już wprowadzają swoje pakiety bezpieczeństwa czynnego do europejskich, w tym polskich modeli, wyprzedzając ewentualne decyzje władz.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • knyś (gość)

    No już dawno takie rozwiązanie powinno być stosowane i obowiązkowe. Z tego co wiem to w nowych modelach volvo hamowanie awaryjne jest w standardzie, a do tego instalują system ostrzegania przed zwierzyną wyskakującą na dorgi.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości