Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Autonomiczne auta śmiercionośną bronią?

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Co prawda samoprowadzące się samochody nie opanowały jeszcze światowych ulic, ale FBI już obawia się, że mogą być śmiercionośną pułapką. Dlaczego?

Fot. TVN Turbo/x-news- Mają rację, w końcu ktoś za pomocą takiego auta może dobrać się do czyjegoś życia. Skoro ludzie programują samochody, to mogą być w nich instalowane wirusy. Po opanowaniu auta haker może robić co chce, to źródło przestępstw - powiedział były antyterrorysta Jerzy Dziewulski.

Pionierem w dziedzinie konstruowania samochodów, które są w stanie samodzielnie poruszać się po drogach, jest amerykański koncern internetowy Google. To właśnie on, w 2012 roku jako pierwszy przeprowadził testy zmodyfikowanej Toyoty Prius na drodze publicznej. W jego ślad poszli inni producenci.

Zdaniem ekspertów pojazdy bez kierowców będą bezpieczniejsze niż te prowadzone przez człowieka. Pozwoli to na wyeliminowanie 95% wypadków.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • początki kolei wyglądały podobnie (gość)

  Ludzie jednak się nie zmieniają i do każdej większej zmiany podchodzą jak pies do jeża. Budowa kolei również miała być zagrożeniem, zwłaszcza dla zwierząt gospodarskich, kury miały przestać nieść jaja a krowy produkcji mleka zaprzestać miały. A teraz hakery będą się do aut włamywać i zamiast u babci wysiądziem przy kolumnie Zymgunta. Lub na odwrót. Strach i biada nam.

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  jednym ze sposobów na ograniczenie ewent. skutków niepożądanego zachowania pojazdów bezkierowcowych jest fizyczne ograniczenie parametrów wypływających na wyzwalane energie , czyli : odchudzenie oraz ogranicznie prędkości. Jest to i tak konieczne ze względu na zwykłe- nie terrorystyczne sytułacyje jakie mogą wystąpić n.p. awaria komputera sterujacego-----Z drugiej strony takie działania odchudzająco-uspokajające są i tak potrzebne dla optymalizacji transportu miejskiego

 • Krawczyk (gość)

  Skoro ma wyeliminować 95% wypadków to o czym my mówimy? Jak nawet ktoś się włamie i wrzuci wirusa to będzie jeden wypadek na milion a nie jak jest teraz... Słyszałem, że od 2017 Volvo wypuszcza auta autonomiczne na swoje drogi - zobaczymy co będzie ale myślę, że będzie przełom.

 • Łukasz (gość)

  Jeżeli wypadkowość ma spać do 5% to myślę, że warto zaryzykować. Wiadomo, że hakerzy mogą atakować ale po drugiej stronie są specjaliści którzy będą nad tym czuwali. Ja jestem jak najbardziej na tak i z niecierpliwością czekam na testy Szwedów, którzy wypuścili na drogi autonomiczne xc90.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości