Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Autostrada A-4 – opłaty za nowe odcinki. I to wysokie!

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Autostrada A-4 – opłaty za nowe odcinki. I to wysokie! Opłaty za przejazd autostradą A-4 z Wrocławia do Katowic będą wynosiły 41 zł 40 gr, z Opola do stolicy województwa śląskiego - 18 zł 40 gr. Teraz jest za darmo.

Stawki za przejazd autostradami, wybudowanymi przez państwo, ustala Ministerstwo Infrastruktury. Będą one następujące - 20 gr za kilometr zapłacą kierowcy samochodów osobowych. Opłata dla motocykli wyniesie 10 gr, a dla ciężarówek maksymalnie 57 gr.

Stawki ustalone przez ministerstwo będą obowiązywać na wszystkich państwowych autostradach w kraju, a zarządcą będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Są one nieco niższe od stawek, które mają prywatni koncesjonariusze. Dla przykładu firma Stalexport, która zarządza odcinkiem autostrady pomiędzy Katowicami a Krakowem, żąda od osobówek 27 gr za przejazd każdego kilometra.

Mikoła Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, podkreśla, że ustalone stawki rozróżniają pojazdy na samochody osobowe i motocykle, czego nie robią prywatni zarządcy.

- Wzięliśmy tutaj pod uwagę wnioski motocyklistów, którzy wielokrotnie zwracali uwagę na to, że ich pojazdy są znacznie lżejsze, przez co mniej niszczą nawierzchnię - tłumaczy Karpiński. - Ustalając stawki, braliśmy także pod uwagę ilość spalin, jakie emitują.

Opłaty na autostradzie pobierane będą na dwa sposoby. Kierowcy ciężarówek będą musieli się wyposażyć w tzw. elektroniczne winiety.

- Ten system ruszy już w lipcu tego roku - mówi Artur Mrugasiewicz, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Montujemy już przy drogach elektroniczne urządzenia, które będą wysyłać impulsy o przejechanych kilometrach. Na tej podstawie naliczane będą opłaty.

Kierowcy osobówek będą natomiast kasowani na bramkach poboru opłat. Będą one ustawione przy wszystkich wjazdach i zjazdach na autostradzie. Wjeżdżając na płatną drogę, kierowca będzie musiał pobrać bilet, który zwróci przy wyjeździe. W ten sposób zapłaci za liczbę przejechanych kilometrów.

Budowa bramek ruszy prawdopodobnie latem tego roku. Opłaty zaczną natomiast obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

 

- Takie stawki to zdzierstwo - mówi krótko Andrzej Ogaza, kierowca ze Strzelec Opolskich. - Jak wprowadzą te opłaty, to więcej na autostradę nie wjadę. Będę jeździł bocznymi drogami.

Mikołaj Karpiński z Ministerstwa Infrastruktury poinformował, że zyski z poboru opłat trafiać będą do Krajowego Funduszu Drogowego.

Resort przewidział, że część kierowców będzie rezygnować z jazdy po płatnych drogach, co zwiększy lokalny ruch. Dlatego pieniądze z funduszu będą przekazywane nie tylko na utrzymanie autostrad, ale także na modernizację bezpłatnych dróg. Fundusz ma też płacić np. za budowę obwodnic.

(Dim)

Autostrada A-4 – opłaty za nowe odcinki. I to wysokie!
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Autostrada A-4 – opłaty za nowe odcinki. I to wysokie!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości