Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrada A1. 50 tys. mandatów po uruchomieniu odcinkowego pomiaru prędkości

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24 /x-news

Fot. GDDKiA Na dwóch remontowanych odcinkach autostrady A1 w Łódzkiem na prośbę drogowców ustawiono radary, które mierzą, z jaką średnia prędkością jadą kierowcy i czy nie przekraczają dozwolonych 70 km/h.

Zdecydowano się na taki krok, ponieważ między Piotrkowem a Częstochową trwa przebudowa trasy na nowoczesną autostradę, ale większość kierowców nic sobie nie robiła z ograniczeń, stwarzając zagrożenie.

- Po przełożeniu ruchu na nową jezdnię okazało się, że 99 procent kierowców przekracza prędkość. Po wprowadzeniu odcinkowego pomiaru prędkości możemy przyjąć, że w tej chwili prędkość przekracza od 5 do 7 proc kierowców, czyli spadek mamy o ponad 90 punktów procentowych. To jest ogromna skuteczność - podkreśla Maciej Zalewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

System uruchomiono blisko dwa miesiące temu. Zarejestrował ok 50 tys. wykroczeń.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Na początku i końcu odcinka, ustawione są urządzenia, które zarejestrują wjazd i wyjazd samochodu. Odcinki mają średnio kilka kilometrów długości. Maszyny wykonają zdjęcia samochodów, a także zmierzą czas, w jakim auta pokonają odcinek.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Na tej podstawie zostanie przeanalizowana prędkość pojazdu. Jeśli okaże się, że kierowca jechał ze średnią prędkością wyższą niż dopuszczalna, automatycznie otrzyma karę. W innym przypadku zdjęcia zostaną natychmiastowo skasowane z bazy danych.

Nadzór nad całym systemem sprawuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), którego pracownicy poinformują kierowcę o przekroczeniu przepisów. Odcinki, na których jest dokonywany pomiar, oznaczone są znakiem z informacją na jakiej długości się on odbywa.

Autostrada A1. Gdzie mierzona jest prędkość:

 • od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego o długości blisko 16 km,
 • od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy, czyli 41 km długości.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Trebor (gość)

  Czy jest przepis który mówi że mam jechać że średnią prędkością? Jest przepis który mówi o ograniczeniu prędkości np. do 70 km/h...

 • Adam C (gość)

  Jawne wyłudzanie kasy na niedokończonej drodze, nie powinno tak być , niech sobie pieski pisowskie warują, przy drodze, ale odcinkowy pomiar to jawna kpina z przepisów.

 • xxx (gość)

  Ten cały odcinkowy pomiar to jest trochę niezgodny z przepisami. Czy na tym odcinku 41 kilometrowym nie ma żadnego zjazdu czy wjazdu na autostradę, nie ma stacji benzynowej czy jakiejś jadłodajni? Wystarczy więc jechać nawet 150 km/h i zatrzymać się na stacji czy jadłodajni i wtedy średnia będzie niska. Wystarczy jechać te 150 km/h i zjechać z tego odcinka przed jego końcem i średniej nie będzie i odwrotnie wjechać na ten odcinek wjazdem po minięciu początku mierzenia i też średniej nie będzie.

 • Roofio (gość)

  Jesli jest taka proba kierowcow pokazuje, ze mozna jechac szybciej i nie ma wypadkow, to znaczy, ze zalozenia ograniczenia predkosci sa nieprawidlowe i zamiast 70km/h powinna byc wyliczina srednia. Spoleczenstwo nie bedzie sie podporzadkowywalo przepisom jednegonczy drugiego idioty, to nie te czasy. Dlugo ta szabelka nie powowojujecie. Zwolnic tego, kto wymyslil ograniczenia i nalozyc milionowe kary any zrozumial, ze nie ma do czynienia z debilami, tylko rozsadnymi kirowcami, ojcami, mezami, zonami, ktorzy maja zdrowy rozsadek.

 • smutny (gość)

  NIC tylko narzekanie.LUDZIE dajcie zyc i pracowac tym ,ktorzy buduja nam te drogi.Jezdze tam czesto i uwazam,ze jest ok.Strach sie bac jak jezdza po autostradach CI bezpieczni kierowcy.SZEROKIEJ I BEZPIECZNEJ DROGI!!!!!!

 • Lobo (gość)

  Ktoś musi drogi zapłacić państwo nie ma miedzi.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości