Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrada A1 - obwodnica Torunia będzie bezpłatna?

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Autostrada A1 - obwodnica Torunia będzie bezpłatna? Cezary Grabarczyk ma kilka dni na podjęcie decyzji w sprawie opłat za jazdę obwodnicę Torunia. Prezydent Michał Zaleski: - Nie ma już czasu na zastanawianie się.
  1. Odcinek autostrady A1 między Grudziądzem a Toruniem ma zostać otwarty jeszcze w październiku. W Toruniu trwa walka o bezpłatny dostęp do odcinka autostrady A1 między Czerniewicami a węzłem Lubicz. Jak przekonują władze Torunia, Ministerstwo Infrastruktury nie rozmawia z władzami miasta na temat zniesienia opłat na tej drodze, choć te od 2008 r. starają się wymusić na resorcie odpowiednią decyzję.

Mało czasu na rozważania

Tydzień temu premier Donald Tusk podczas wizyty w Toruniu mówił, że zamierza rozważyć możliwość zwolnienia fragmentu autostrady z opłat na czas budowy mostu. Tymczasem otwarcie toruńsko-grudziądzkiego odcinka A1 ma nastąpić już 14 października.

- Tu już nie ma czasu na zastanawianie się - uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dlatego minister Grabarczyk powinien do 1 października podjąć decyzję, czy odcinek zostanie zwolniony z opłat na okres 90 dni, czy na 25 lat, czyli tyle ile trwać będzie umowa z koncesjonariuszem.

Władze Torunia nie zgadzają się również z argumentami szefa resortu infrastruktury, że w przypadku zwolnienia z opłat ministerstwo będzie musiało rekompensować straty koncesjonariusza - Gdańsk Transport Company.

Obwodnica Wrocławia jest bezpłatna

Zaleski: - Pieniądze z opłat trafiają przecież do funduszu drogowego i dopiero potem przekazywane są do koncesjonariusza na warunkach zapisanych w umowie. Dlaczego z opłat można zwolnić wrocławski fragment obwodnicy, a toruński nie?

Magistrat wyliczył, że budżet państwa w ciągu trwania koncesji straciłby ponad 350 mln zł, gdyby odcinek pozostał bezpłatny. Tymczasem zwolnienie z opłat Wrocławia ma kosztować ok. 500 mln zł. - Dlatego uważam, że liczenie kosztów nie ma żadnego uzasadnienia - zaznacza prezydent. - Tym bardziej, że na odcinku od Czerniewic do Lubicza po obwodnicy biegnie droga ekspresowa S10, a drogi ekspresowe, za wyjątkiem ciężarówek, są dla innych pojazdów niepłatne.

Ministerstwo Infrastruktury potwierdza, że do 30 września podejmie decyzję w sprawie toruńskiej obwodnicy.

(KAF)

Autostrada A1 - obwodnica Torunia będzie bezpłatna?
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Autostrada A1 - obwodnica Torunia będzie bezpłatna?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości