Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Autostrada A1: płonne nadzieje

Data publikacji: Autor: łm

fot. Przemek Świderski Planowane na rok 2005 rozpoczęcie budowy odcinka autostrady A1 z Gdańska w kierunku Torunia, najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku.

Planowane na rok 2005 rozpoczęcie budowy odcinka autostrady A1 z Gdańska w kierunku Torunia, najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku.

fot. Przemek ¦widerski Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nadal negocjuje z firmą Gdańsk Transport Company podpisanie umowy koncesyjnej na budowę A1 z Gdańska do Grudziądza" – czytamy w dzisiejszych „Nowościach”.

"Wciąż jednak najważniejszym elementem spornym jest zbyt wysoka cena tej inwestycji. Z tego też powodu nie wykluczamy wypowiedzenia GTC koncesji i wybudowanie tego odcinka A1 w systemie tradycyjnym" – taką informację otrzymał dziennik w biurze prasowym GDDKiA.

Z tą opinią nie zgadza się Bernard Pisarski, wicedyrektor GTC. Twierdzi on, że informację o zbyt wysokiej cenie firma otrzymała 8 marca 2004 roku, kiedy negocjacje były już na ukończeniu. Przez siedem lat odkąd GTC otrzymało koncesję na budowę, ten problem nie istniał:

 

„Teraz raptem »generalna« próbuje naszą cenę porównywać z ceną z oferty przetargowej dotyczącej jakiegoś zupełnie innego kontraktu, który nie jest w ogóle autostradą. To jest nie fair. Zapewniam, że kilometr naszej autostrady byłby o kilkaset tysięcy euro tańszy od kilometra A2, w której budowę GDDKiA jest zaangażowana. Więc ten argument jest dla nas niezrozumiały" – to słowa Pisarskiego, które przytacza dziennik.

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że GDDKiA szacuje skutki finansowe i prawne w przypadku odebrania GTC koncesji. Jeśli do tego dojdzie to termin rozpoczęcia inwestycji przesunie się w czasie. Budowa autostrady z finansów państwa lub z pomocą funduszy unijnych, spowoduje opóźnienie prac o co najmniej 2 lata.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości