Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrada A2 i A4. W jaki sposób można zapłacić za przejazd? Jest klika sposobów

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jarosław Jakubczak Od 1 grudnia br. użytkownicy samochodów osobowych i motocykli opłacają przejazdy odcinakami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica jedynie w systemie e-TOLL. Mogą to zrobić kupując e-bilet autostradowy w aplikacji e-TOLL PL BILET lub w aplikacjach partnerów e-TOLL oraz stacjonarnie na stacjach paliw.

e-bilet autostradowy należy kupić przed rozpoczęciem przejazdu płatnym odcinkiem autostrady. Zakup e-biletu autostradowego nie wymaga rejestracji w systemie e-TOLL i przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu.

Jak kupić e-bilet autostradowy

E-bilet jest dystrybuowany:

 • elektronicznie przez aplikację e-TOLL PL BILET oraz aplikacje partnerów: Autopay, mPay, Spark, ORLEN PAY, mFlota
 • stacjonarnie na 1359 stacjach sieci PKN ORLEN
 • stacjonarnie na wybranych stacjach sieci LOTOS. Więcej informacji wkrótce na stronie etoll.gov.pl

Kupując e-bilet autostradowy trzeba podać tylko:

 • nr rejestracyjny samochodu osobowego lub motocykla,
 • datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu autostradą,
 • planowaną trasę.

Można go nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48 h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. Zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet kupiono. Bilet można zwrócić jedynie przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu.

Wjeżdżając na autostradę kierowca musi mieć ważny e-bilet autostradowy. Jeżeli jednak wjechał on na odcinek płatny i zorientował się, że nie posiada ważnego biletu powinien kontynuować przejazd. Zatrzymywanie się przy wjeździe na autostradę by kupić e-bilet autostradowy, może powodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przejazd należy opłacić jak najszybciej np. korzystając z pomocy pasażera. Jeżeli kierowca zdecyduje się w tym celu zatrzymać w trakcie podróży, powinien to zrobić w sposób bezpieczny, w miejscu do tego przeznaczonym. e-bilet autostradowy można wówczas kupić w aplikacji e-TOLL PL BILET, aplikacjach partnerów systemu e-TOLL lub na najbliższej stacji paliw naszych partnerów. W trakcie przejazdu pojazd może jednak podlegać kontroli mobilnej lub kontroli drogowej, a za poruszanie się po płatnym odcinku bez wniesionej opłaty za przejazd na kierowcę zostanie nałożona kara grzywny w postaci mandatu.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Jeżeli, w trakcie przejazdu kierowca nie kupił brakującego e-biletu autostradowego, ani nie została na niego nałożona kara grzywny w wyniku kontroli drogowej, może on dokupić brakujący e-bilet autostradowy do końca trzeciego dnia od dnia zakończenia przejazdu.

Dokupując e-bilet autostradowy, zarówno w trakcie przejazdu jak i po jego zakończeniu, należy jako początek okresu ważności biletu podać datę i godzinę zgodną z momentem wjazdu na płatny odcinek autostrady.

Aplikacja e-TOLL PL BILET

e-bilet autostradowy można kupić w nowej aplikacji mobilnej resortu finansów e-TOLL PL BILET. Umożliwia ona w kilku prostych krokach zakup biletu, a w razie potrzeby również jego zwrot.

Aplikację można bezpłatnie pobrać w Google Play oraz w AppStore. Jest dostępna w 9 językach (PL, EN, DE, RU, UA, BY, SK, CZ, LT).

Partnerzy dystrybuujący e-bilet autostradowy

Użytkownicy państwowych odcinków autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica mogą korzystać również z aplikacji udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi szef Krajowej Administracji Skarbowa zawiera umowy partnerskie.

Kierowcy poruszający się tymi odcinkami A2 i A4 okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych, kupią papierowy bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów. Lista partnerów e-TOLL nie jest zamknięta. Szef KAS w dalszym ciągu prowadzi rozmowy z przedsiębiorcami zainteresowanymi świadczeniem usług dystrybucji e-biletów autostradowych w swoich sieciach stacjonarnych lub aplikacjach.

Pozostałe metody opłacania przejazdu

Zakup e-biletu autostradowego w aplikacji lub na stacji paliw jest najprostszą metodą opłacenia przejazdów ww. odcinkami autostrad przez kierowców samochodów osobowych.

Mogą oni również opłacać przejazdy z wykorzystaniem urządzeń pokładowych przekazujących dane GPS pojazdu do systemu e-TOLL (urządzenia OBU lub ZSL), a także z aplikacji e-TOLL PL (to inna aplikacja niż e-TOLL PL BILET). Te formy rozliczeń dostępne są od 24 czerwca br. dla użytkowników pojazdów ciężkich (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony). Alternatywnie mogą z nich korzystać również użytkownicy pojazdów lekkich. Należy jednak pamiętać, że metody te wymagają rejestracji w e-TOLL oraz przekazywania danych geolokalizacyjnych do tego systemu.

Zobacz także: Toyota Corolla w wersji Cross

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Maciek (gość)

  Aplikacje państwowe to jedna wielka ściema. naprawdę tylko administracja skarbowa mogła wymyśleć aplikację która jest tak nie intuicyjna i cały system który służy chyba tylko inwigilacji i karaniu ludzi za to że jadą. Trzeba nie mieć mózgu żeby kazać ludziom przedplacać przejazdy zamiast po prostu powiązać je z kartą kredytową a na bramkach założyć czytniki numerów rejestracyjnych. dziś jest tak że jedziecie samochodem i trzeba w czasie jazdy włączać aplikacje i pilnować jej wyłączeńnia po zakończeniu przejazdu.

 • USA (gość)

  A co jak jade pozyczonym autem w Berlinie? Nie znam numeru do ostatniej chwili, chyba tylko najblizszy Orlen po przekroczeniu granicy ratuje.

 • Jerzy (gość)

  Tylko chory umysl mogl wymyslec taki system zniechecajacy do jazdy autostradami w Polsce. Paranoja i nieudolnosc to najdelikatniejsze slowa, jakie przychodza mi na mysl, a jezdze autostradami po cywilizowanej Europie od kilkudziesieciu lat.

 • Ula (gość)

  Rzeczywiście nie jest to zbyt łatwa możliwość opłaty za autostradę, płacenie przed 1 grudnia 2021 było znacznie łatwiejsze.

 • Stokrotka (gość)

  Ten to wymyślił co zgarnął kasę za tę fuszerkę.... A reszta niech się pomęczy..... A co...?

 • Krzysztof (gość)

  Jak mam zapłacić za przejazd skoro nie mam telefonu? Mam właściwie telefon "dziadziusia" bez paplikacji. Myślałem że kupie jakiś przejazd na stacji paliw, ale widzę że takiej możliwości nie ma. Czy ja źle doczytałem?

 • Krzysztof Prab. (gość)

  AutoPay to dno. Po poprawnej konfiguracji aplikacja raz widzi a raz nie ze wjeżdżam na autostradę. Na infolinii odsyłają po bilet na Orlen i rozkładają ręce.

 • maras 31 (gość)

  WSZYSCY INFORMATYCY NA FRONT NA UKRAINE. MOŻE WTEDY TE DURNIE ZACZNĄ MYŚLEĆ.

 • Szofer (gość)

  Na Słowacji 50 euro za rok,a u nas za to możesz się przejechać ze dwie godziny po autostradzie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości