Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrada A2. Od 1 marca podwyżka opłat

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem zmienią się 1 marca 2016 roku o godzinie 6.00 rano. Opłata za przejazd motocyklem lub samochodem osobowym wzrośnie o 3 zł i wyniesie 54 zł.

Fot. Archiwum Autostrada Wielkopolska SA zdecydowała o przesunięciu ze stycznia na marzec 2016 roku podwyżek opłat na odcinku A2 między Nowym Tomyślem a Koninem. Podwyżka dotyczyć będzie tylko pojazdów kategorii I, czyli samochodów osobowych, oraz kategorii V, czyli ponadnormatywnych.

Zobacz także: Wtrysk paliwa w silnikach benzynowych. Zalety, wady i możliwe problemy

Jak wyjaśniają przedstawiciele spółki autostrada Wielkopolska, podniesienie opłat na odcinku między Nowym Tomyślem a Koninem wiąże się z rosnącymi kosztami eksploatacji. Wynikają one m.in. ze wzrostu ruchu na bezpłatnej obwodnicy Poznania (z 25-km obwodnicy korzysta dziennie ok. 60 tys. pojazdów, z czego tylko 20 tys. w tranzycie i dlatego korzysta odpłatnie) przy jednoczesnym braku przychodów z tego tytułu. Operator autostrady dodaje również, że z opłat pobieranych na bramkach finansowane są nie tylko bieżące naprawy eksploatacyjne, lecz także wszelkie inwestycje.

Opłaty dla samochodów osobowych wzrosną o 2 gr za kilometr. Dla pojazdów ponadnormatywnych podwyżka wyniesie 20 gr za kilometr. W przypadku pozostałych kategorii ceny się nie zmienią. W ostatnich 10 latach wzrosły one tylko raz – o 7 proc.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • K. (gość)

  Patrząc na opłaty w innych krajach, wychodzi na to, że jesteśmy bogaczami :D

 • Asik (gość)

  Raczej bogaczami są zarządcy tych "autostrad".

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  najwidoczniej jesteście "bogaczami": skoro od kilkudziesieciu lat przyzwalacie by państwową kasę marnowano na "inwestowanie" w ałtostraty

 • 123 (gość)

  oszusci i zlodzieje

 • Roman (gość)

  "Operator autostrady dodaje również, że z opłat pobieranych na bramkach finansowane są nie tylko bieżące naprawy eksploatacyjne, lecz także wszelkie inwestycje." to dopiero bezczelność, inwestycje finansuje się z własnego kapitału lub z pożyczonego np. z banku lub wypuszcza się akcje, oni chcą aby kierowcy w Polsce sfinansowali np. inwestycję, którą jest budowa autostrady np. na Uralu lub w Czadzie (wszelkie inwestycje) ?

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  no..ale na czym polega problem ? na tym że inwestor tak postępuje, bo w zdrowym układzie można by go "olać". Problem polega na tym, że państwo zmusza obywateli do działu w takich szkodliwych hecach ( i nie chodzi o "pokrzywdzonych" kierowców ino o ogół podatników )

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości