Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Autostrada A2 - od jutra do Berlina pojedziemy o godzinę krócej

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Autostrada A2 - od jutra do Berlina pojedziemy o godzinę krócej Nawet godzinę krócej zajmie od czwartku przejazd z Warszawy lub Poznania do Berlina. Szybsza podróż to zasługa nowego odcinka autostrady A2.

Oficjalne otwarcie trasy między Nowym Tomyślem a Świeckiem zaplanowano na 1 grudnia. Nowy odcinek autostrady A2 jest już obecny w mobilnej mapie przygotowanej przez NaviExpert. Specjaliści tej firmy sprawdzili, jak otwarcie autostrady wpłynie na czas przejazdu z Warszawy Poznania do Berlina.

Zobacz też: Opłaty drogowe po nowemu - rusza system viaTOLL. Droższe autostrady
 
Producent obliczył, że przy zachowaniu maksymalnej dopuszczalnej prędkości 140 km/h, podróżą autostradą A2 z Poznania do Berlina potrwa dwie godziny, a z Łodzi niewiele ponad cztery. W obu przypadkach to ponad godzinę krócej niż obecnie. Z centrum Warszawy do przejścia granicznego w Świecku, 479 km pokonamy w 5 godz. 17 min. Wcześniej ta sama trasa zajmowała aż 6 godz. 18 min. Czas dojazdu na podberlińskie lotnisko Schoenefeld z Poznania spadł poniżej dwóch godzin, a z Warszawy do sześciu godzin.

Autostrada A2 od 1 grudnia będzie więc łączyć granicę niemiecką w Świecku z Poznaniem i Strykowem pod Łodzią. Do Warszawy autostrada ma dotrzeć w połowie przyszłego roku.

Zobacz też: Nowe opłaty drogowe - skasują nawet za przyczepę kempingową
 
Na razie czas przejazdu z polskiej do niemieckiej stolicy, wciąż nie jest tak krótki jakbyśmy oczekiwali. Pokonanie dystansu z Warszawy do Strykowa - starą krajową dwójką - zajmie bowiem jedną trzecią całkowitego czasu podróży do Berlina, mimo że trasa ta stanowi jedynie jedną szóstą dystansu do stolicy Niemiec. 

Zobacz też: Płatna autostrada A4 - samochody pojadą innymi drogami?
 
Co ważne, przez pierwsze pół roku przejazd nowym, ponad 100-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 będzie bezpłatny. Pobór opłat spółka Autostrada Wielkopolska - która wybudowała A2 - rozpocznie w maju 2012 roku.

Tekst i zdjęcie: Bartosz Gubernat

Autostrada A2 - od jutra do Berlina pojedziemy o godzinę krócej
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Autostrada A2 - od jutra do Berlina pojedziemy o godzinę krócej

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości