Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrada A2. Podwyżka opłat dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24 / x-news

Fot. Grzegorz Dembiński Od drugiego stycznia na płatnym odcinku autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem wzrosły opłaty dla samochodów ciężarowych.

 Dla pojazdów osobowych i motocykli ceny nie ulegną zmianie. To pierwsza od czterech lat zmiana wysokości opłat dla ciężarówek.

- To my ponosimy całkowity koszt utrzymania [autostrady - red.] i na nas spoczywa całkowite ryzyko ruchu i przychodu. W odróżnieniu do autostrad publicznych, w stawkach, które egzekwujemy, jest 23 proc. VAT, czyli 1/4 kwoty, którą kierowcy płacą na bramkach to VAT zwracany do skarbu państwa - wyjaśnia rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej Zofia Kwiatkowska.

Stawki za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, wynosić będą (ceny zawierają 23 proc. podatku VAT):

- 31 zł brutto - kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),

- 47 zł brutto - kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),

- 73 zł brutto - kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami).

Zobacz także: Jazda po rondzie. Kto ma pierwszeństwo?

Podwyżki w zależności od kategorii pojazdu wynoszą od 2 do 5 zł. Wcześniej kierowcy pojazdów z kategorii 2. za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem  płacili 29 zł, kategorii 3. - 44 zł, zaś kategorii 5. - 68 zł.

Bez zmian w 2019 roku pozostają stawki opłat dla kategorii 1 (motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach) oraz kategorii 5 (pojazdy nienormatywne).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kikut (gość)

  Zdrożała także A1 miedzy Toruniem a Gdańskiem. Teraz kosztuje 29.90 zł

 • W butach słoma (gość)

  Bardzo dobry pomysł zarządu autostrady!! Niech te "paniska" w wypasionych brykach, czyli starych , kilkunastoletnich ruplach, płacą!! Uważają się, za nie wiadomo kogo, jakieś Rockefelery za kierownicami limuzyn, w których fotele najpierw szkopy, a potem Turki pierdziały po kilkanaście lat. Tymczasem w butach słoma.

 • Komentarz usunięty.
 • olo (gość)

  kontrakt Kulczyk -Cimosiewicz (ten z puszczy) na budowę AW do dzisiaj jest utajniony. A Kowalski płacze i płaci (teraz za tira 3 odcinki to ponad 200zł!)

 • SpołEkorzecznik (gość)

  ałtostraty to szkodliwy luksus wiec państwo nie powinno sie nimi wogóle zajmować

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości