Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrada A2. Tak wygląda arsenał do walki z zimową aurą (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Tysiące ton soli i kilkadziesiąt solarek - tak wygląda arsenał do walki z zimą na odcinku autostrady A2 Świecko - Konin. Każdego dnia w pełnej gotowości czeka 100 pracowników.

- W tym magazynie soli znajduje się ponad 2600 ton soli. Łącznie mamy ponad 5 magazynów i zgromadzonych jest w nich ponad 13 tysięcy ton soli - powiedział Marcin Moczulski z Autostrada Eksploatacja S.A.

Ciężarówki utrzymaniowe pracują autostradzie przez cały rok. W zależności od potrzeb każda z nich może zostać przebudowana na solarkę. - Śnieg jest usuwany z autostrady co 2 godziny w trakcie opadów śniegu. Gdy śnieg przestanie padać, to jezdnia autostrady jest odśnieżona i czarna w ciągu 2 godzin - oznajmił Włodzimierz Matczak z Autostrada Eksploatacja S.A.

Zobacz także: Zderzenie z leśną zwierzyną Co robić?

W służbie drogowców działa również nowoczesna technika. Pracownik dyżurny z odpowiednim wyprzedzeniem może zaplanować całą akcję.- Na podstawie danych meteo z naszych stacji, które są rozmieszczone wzdłuż autostrady, w oparciu o prognozę pogody i informacje od pracowników jeżdżących po autostradzie, informują obwód o bieżącej sytuacji drogowej - stwierdził Krzysztof Golis z Autostrada Eksploatacja S.A.

Do utrzymania autostrady nie można używać piasku. W zależności od panującej temperatury wykorzystuje się 2 rodzaje soli. Jeśli prognozy się sprawdzą po nowym roku czekają nas trudne dni. W razie wypadku kierowcy mogą utknąć w korku na długie godziny. Właśnie dlatego ruszając w długą zimową trasę warto mieć pełen bak paliwa, a w bagażniku koc i coś do jedzenia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości