Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrada A4. GDDKiA przeciwna podwyżce opłat dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Arkadiusz Gola Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz odcinka autostrady A4 Katowice – Kraków, zamierza od 1 marca podnieść stawki opłat za przejazd pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony. Negatywne stanowisko w tej kwestii zajęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest przeciwko podwyżce i po otrzymaniu wniosku od koncesjonariusza zwrócił się z prośbą o rezygnację z niej. W ocenie GDDKiA wzrost stawek opłat jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy.

Prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z umowy koncesyjnej. GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat o ile mieszczą się one w zakresie przewidzianym w umowie. Niezależnie od tego, bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku od koncesjonariusza, GDDKiA zwróciła się z prośbą o ponowne przeanalizowanie tej sprawy.

Zobacz także: Felgi. Jak o nie zadbać?

Podniesienie opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice–Kraków miałoby zacząć obowiązywać od 1 marca 2019 roku.

Opłaty dla pojazdów kategorii 2,3,4 i 5 miałyby wzrosnąć z kwoty 30 zł do kwoty 35 zł na każdym placu poboru opłat, tj. w Mysłowicach i w Balicach. Obecnie dla pojazdów kategorii 2 i 3 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami; pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami) od stawki 30 zł stosuje się bonifikatę, która wynosi 12 zł. Wysokość bonifikaty obowiązującej od 1 marca 2019 roku zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Dla pozostałych kategorii pojazdów czyli np. aut osobowych, opłata pozostałaby bez zmian. W przypadku kierowców osobówek to wydatek 10 zł.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • jan (gość)

    Za przejazd 60km po czymś co przypadkowe zwane jest autostradą płaci się najdrożej na świecie!!!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości