Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Autostrada A4 Katowice - Kraków: zapłacimy więcej za przejazd

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Autostrada A4 Katowice - Kraków: zapłacimy więcej za przejazd Od 1 marca Stalexport podnosi opłaty za przejazd autostradą A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem.

Dziś za przejazd samochodem osobowym lub motocyklem 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem płacimy 16 zł.
 
Autostrada A1 Toruń - Grudziądz bezpłatna do lutego 

Jednak Stalexport Autostrada Małopolska, który zarządza tym odcinkiem zapowiedział, że od 1 marca chce podnieść opłaty za przejazd o złotówkę (na każdej bramce), czyli za przejazd całego odcinka zamiast 16 zł zapłacimy 18 zł. 

Koncesjonariusz zwrócił się już do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zatwierdzenie nowych stawek.

- Na dniach ustosunkujemy się do tego, jednak zaznaczam, że nasza opinia nie jest wiążąca dla Stalexportu – powiedział portalowi regioMoto.pl Artur Mrugasiewicz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. - Mogą ją wziąć pod uwagę, ale nie muszą.

Po pierwsze szefostwo Stalexportu przekonuje, że jako jedyny zarządca płatnej autostrady w Polsce nie podniosł swoich cen mimo ubiegłorocznej podwyżki podatku VAT.

 

Po drugie obowiązujące stawki zostały ustalone w 2009 roku, czyli nie były korygowane przez dwa lata, a przez ten czas wzrosły koszty bieżącego utrzymania drogi.

Po trzecie Stalexport przekonuje, że podwyżka jest konieczna ponieważ w związku z likwidacją winiet i wprowadzeniu elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL drastycznie spadła liczba ciężarówek, które korzystają z tej drogi, a to oznacza mniejsze wpływy do kasy firmy.
 
Autostrada A4. Opóźnienie w budowie bramek do poboru opłat 

W związku z zapowiedzianą podwyżką posłowie sejmowej komisji infrastruktury chcą zwołania nadzwyczajnego posiedzenia i spotkania z ministrem transportu.

Posłowie chcą dowiedzieć się od ministra Sławomira Nowaka, dlaczego wciąż nie zmieniono niekorzystnych dla kierowców zapisów w umowie koncesyjnej. Stalexport może bowiem podnosić ceny, nie konsultując ich rządem.

Sławomir Draguła

Autostrada A4 Katowice - Kraków: zapłacimy więcej za przejazd
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Autostrada A4 Katowice - Kraków: zapłacimy więcej za przejazd

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości