Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrada A4. Na odcinku Kraków - Katowice niektórzy kierowcy zapłacą mniej

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Archiwum Od 1 stycznia 2020 roku przejazd autostradą A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami będzie tańszy dla kierowców korzystających z automatycznej metody poboru opłat.

Zarząd spółki Stalexport Autostrady, która zawiaduje koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami, poinformował że od 1 stycznia 2020 roku do przynajmniej 31 marca 2020 roku będą obowiązywać preferencyjne stawki opłat dla płatności automatycznych (A4Go, Autopay, Telepass).

Opłaty obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. na jednym placu poboru opłat dla kierowców korzystających z płatności automatycznych:

  • dla pojazdów kategorii 1 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach - samochody osobowe i małe pojazdy dostawcze) - 7 zł
  • dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) i 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami) - 17 zł
  • dla pojazdów kategorii 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami) i 5 (pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym) - 30 zł.

Jak poinformowano wprowadzenie preferencyjnych stawek opłat dla płatności automatycznych związane jest z dążeniem Stalexport Autostrada Małopolska S.A. do poprawy przepustowości placów poboru opłat.

Zobacz także: Yamaha XMAX 125 w naszym teście

Stawki opłat dla pozostałych sposobów wnoszenia opłat za przejazd nie ulegną zmianie od 1 stycznia 2020 roku i wynosić będą odpowiednio:

  • dla pojazdów kategorii 1: 10 zł
  • dla pojazdów kategorii 2 i 3: 20 zł
  • dla pojazdów kategorii 4 i 5: 35 zł

Przychody z tytułu poboru opłat stanowią ok. 99% przychodów Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady S.A. ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 3 kwartały roku 2019. Udział transakcji automatycznych w ogólnej liczbie transakcji poboru opłat wynosi obecnie ok. 17,5%.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Arek (gość)

    Szybko się obudziliście radio już 3 dni temu mówiło o obniżce cen.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości