Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Autostrada A4. Szykuje się podwyżka? GDDKiA zajęła stanowisko

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. GDDKiA Stalexport Autostrada Małopolska S.A., koncesjonariusz odcinka autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków, planuje podniesienie stawki opłat za przejazd pojazdów od 4 lipca br. W ocenie GDDKiA podwyżka jest niezasadna.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem, wystąpiła z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o podwyższenie opłat na tym odcinku. Spółka poprosiła o wyrażenie zgody na podniesienie opłat na każdym z Punktów Poboru Opłat na 60-kilometrowym odcinku A4 od Katowic do Krakowa, czyli w Mysłowicach i Balicach.

Jeśli podwyżki staną się faktem, dla najlżejszych pojazdów poza motocyklami opłata wzrośnie z 12 do 13 zł. Dla cięższych i większych kategorii 2, 3, 4 i 5 opłaty z 35 zł zostaną podniesione do 40 zł.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

"Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in.z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii" - wyjaśnia Rafał Czechowski, rzecznik pasowy spółki Stalexport Autostrada Małopolska.

Nowy cennik miałby wejść w życie od 4 lipca 2022 roku. Ale czy wejdzie - tego nie wiemy. - Prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z umowy koncesyjnej. GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy. Niezależnie od tego, bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku od koncesjonariusza, zwróciliśmy się z prośbą o rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd - informuje GDDKiA.

- Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na znaczną skalę podwyżki oraz na fakt, że prognozy ruchu na podstawie których podjęto decyzję o podwyższeniu opłat, nie uwzględniały trwającej od 24 lutego br. wojny na terenie Ukrainy. Konflikt ten ma znaczący wpływ zarówno na kwestie społeczne, jak i gospodarcze i nie można go pominąć w analizach dotyczących przyszłego ruchu na autostradzie A4. Zaapelowaliśmy więc do spółki Stalexport o co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej za wschodnią granicą Polski - zaznacza GDDKiA.

Zobacz także: Kia Sportage V - prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Xxx (gość)

    Zdziwyłbym się gdyby potaniał przejazd...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości