Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Autostrada A4 z Wrocławia do Gliwic będzie płatna od czerwca

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Autostrada A4 z Wrocławia do Gliwic będzie płatna od czerwca Opłaty za przejazd autostradą będą na odcinku od węzła Bielany Wrocławskie do węzła Sośnica pod Gliwicami. Nie wiadomo jednak, ile będą one wynosić. 

Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad w Warszawie ogłosiła właśnie, że za przejazd autostradą A4 zapłacimy od 1 czerwca. Opłaty obowiązywać będą na odcinku od węzła Bielany Wrocławskie pod Wrocławiem do węzła Sośnica pod Gliwicami. Autostrada A4 od granicy niemieckiej do Wrocławia pozostanie bezpłatna.

Opłaty drogowe po nowemu - rusza system viaTOLL. Droższe autostrady

- Na autostradzie A4 między Wrocławiem a Krzywą nie ma bowiem pasów awaryjnych, więc nie spełnia ona warunków autostrady płatnej - wyjaśnia Michał Wandrasz z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Darmowy ma być również przejazd autostradą A4 na terenie aglomeracji śląskiej, czyli od Gliwic-Sośnicy do punktu poboru opłat Stalexportu w Katowicach (odcinek A4 do Krakowa jest płatny od lat).
 
A na jakim etapie są przygotowania do uruchomienia poboru opłat pomiędzy Gliwicami a Wrocławiem?  - Wykonawca bramek zgłosił nam zakończenie prac, a od czwartku ruszają ich odbiory - dodaje Michał Wandrasz.

Jeśli zakończą się pomyślnie, bramki zostaną przekazane austriackiej firmie Kapsch, która będzie zarządzała płatnym odcinkiem autostrady A4.
 
Autostrada A4. Opóźnienie w budowie bramek do poboru opłat 

Przypomnijmy. Odcinek pomiędzy Gliwicami a Wrocławiem miał być płatny od 1 stycznia tego roku. Wykonawca bramek nie zdążył jednak z ich wykonaniem na czas.

Otwarte zostaje wciąż pytanie ile zapłacimy za przejazd autostradą. W pierwszych przymiarkach kierowcy samochodów osobowych za każdy przejechany kilometr mieli płacić 20 gr, natomiast motorów 10 gr. Ministerstwo transportu rozważa jednak, czy stawek tych nie obniżyć o połowę. Zgody na to nie wyraziło jeszcze jednak ministerstwo finansów.

Sławomir Draguła

Autostrada A4 z Wrocławia do Gliwic będzie płatna od czerwca
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Autostrada A4 z Wrocławia do Gliwic będzie płatna od czerwca

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości