Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrada A4 Żołnierzy Wyklętych czy może św. Krzysztofa?

Data publikacji: Autor: Patryk Drabek

Autostrada A4 / fot. Lucyna Nenow Dziennik Zachodni Ponad 12 tysięcy osób chce, by autostrada A4 była Autostradą Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W listopadzie ich podpisy trafią m.in. do GDDKiA.

Autostrada A4 / fot. Lucyna Nenow Dziennik ZachodniJuż ponad 12 tysięcy osób poparło pomysł, zgodnie z którym autostrada A4 miałaby nazywać się Autostradą Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Poinformowali o tym na portalu społecznościowym Facebook przedstawiciele Fundacji Prudentia et Progressus i Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy są pomysłodawcami akcji.

- Chcemy upamiętnić bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę z sowieckim okupantem. Dzięki ich postawie możemy budować naszą świadomość historyczną i promować patriotyczne postawy. Niestety, wiele osób nie wie. kim byli Żołnierze Wyklęci, a historia polskich bohaterów jest u nas zakłamana - tłumaczył  w  lipcu na naszych łamach Grzegorz Piątkowski, prezes Fundacji Prudentia et Progressus oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Celem Komitetu było zebranie przynajmniej 10 tysięcy podpisów pod petycją w sprawie nazwy A4. Już jest ich więcej, a akcja wciąż trwa.

- Podpisy zbieramy do 11 listopada włącznie. Później musimy dać sobie przynajmniej tydzień na liczenie i listy z podpisami trafią do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - tłumaczy Grzegorz Piątkowski.  Dodaje, że trudno wskazać, z których województw pochodzą konkretne podpisy, ale najwięcej ich jest z Podkarpacia oraz Małopolski. Na to, że podpisy zbierane były np. w Częstochowie, która z A4 ma niewiele wspólnego, Piątkowski odpowiada, że oddolne inicjatywy zbierania podpisów są mile widziane, a akcja jest ogólnopolska.

Inicjatorzy starali się zbierać podpisy z miejscowości, które są na trasie (lub znajdują się niedaleko) A4, ale są też głosy poparcia choćby z Warszawy.

O tym się mówi: W Lidze Mistrzów piłkarze na dopingu? Niepokojące wyniki kontroli!

Jakie są szanse akurat na taką nazwę autostrady? Już w lipcu rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Jan Krynicki, podkreślał, że GDDKiA tylko realizuje politykę infrastrukturalną państwa i jeśli pojawi się takie zadanie od rządu, to zostanie wykonane. Dodał, że należy rozróżnić nadanie nazwy od nadania symbolicznej nazwy. Na to pierwsze rozwiązanie muszą bowiem zgodzić się wszystkie gminy, przez które przebiega autostrada. Druga koncepcja wiąże się z ustawieniem brązowych tablic z białymi literami, które informują o symbolicznej nazwie.

Zarządca płatnego odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, Stalexport Autostrada Małopolska, nie chciał natomiast komentować sprawy. Jak już wcześniej pisaliśmy, pomysł nazwania A4 imieniem Żołnierzy Wyklętych ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Pojawiają się także alternatywne nazwy. I nie chodzi tu tylko o komentarze pojawiające się na naszej stronie internetowej, ale także o maile wysyłane do naszej redakcji.

- Poczułem się nieswojo. To niedorzeczny pomysł. Żołnierze Wyklęci nie wszystkim kojarzą się dobrze (…). Taka nazwa byłaby bardzo kontrowersyjna i zapewne wielu kierowców celowo bojkotowałoby tę autostradę. Może nazwać ją imieniem Repatriantów, którzy przecież zaraz po wojnie przemieszczali się ze Wschodu na Zachód - napisał do nas jeden z Czytelników.

- Mnie osobiście odpowiadałaby nazwa: autostrada im. św. Krzysztofa, patrona kierowców. Biorąc pod uwagę liczne karambole na  autostradzie, zwłaszcza pomiędzy Opolem a Wrocławiem, nadanie tej autostradzie nazwy im. św. Krzysztofa, może przemówiłoby niektórym kierowcom do rozsądku - uważa nasz Czytelnik.

                                                                                                    Źródło: Dziennik Zachodni 

Jeep dla Ciebie

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Już ma nazwę A 4 (gość)

  Po co ją nazywać dodatkowo ? Może by skłócić naród ?

 • sas (gość)

  A ILE CI """"ZOLNIERZE WYKLECI""""" czy raczej PRZEKLECI ZAMORDOWALI ROLNIKOW NAUCZYCIELI MILICJANTOW???? MOZE cos IPEENIK DUKNIE???

 • Gość (gość)

  A nie wystarczy: autostrada A4...? Poco komuś ją ofiarować. To nie pomnik...!!! To tak samo jakby samochód firmy np: "VW" był imienia...św. Krzysztofa. Nonsens...prawda???

 • normalny (gość)

  W PRL byly ulice Dzierzynskiego, Lenina, Stalina, Rozy Luksemburg, Karola Liebknechta itd, itd. Teraz ulice nosza imiona aktualnych "zasluzonych". Jak dlugo? Az komus wpadnie do glowy, ci zasluzeni wcale nie sa tacy zasluzeni. Ulica zostaje przemianowana. Jeszcze gorzej, jak ulica nie znajduje sie w granicach miasta i jest autostrada lub temu podobnym traktem komunikacynym. Wtedy wystarczy nadac numer, ktory kazdy zapamieta. Tak jest zreszta na calym swiecie. W Nowym Jorku sa takze ulice ponumerowane (za wyjatkiem niektorych) i pomaga to znakomicie w orientacji. Jako turysta nie musze pamietac, ze mieszkam w hotelu przy ulicy Waszyngtona, tylko przy ulicy 56. Czy zagranicznych turystow interesuje kim byli Dzierzynski, Lenin......przepraszam Zolnierze Wykleci?

 • ziom (gość)

  Choć szanuję żołnierzy wyklętych, to jednak są oni już upamiętniani w różny sposób. Autostradę nazwałbym Autostradą Uprzejmości Kierowców - najwyższy czas podnieść kulturę jazdy w Polsce. Wciąż za dużo u nas chamów i cwaniaczków, którzy kosztują życie lub kalectwo innych.

 • III RP czy w II PRL? (gość)

  Cytuję: "Poczułem się nieswojo. Żołnierze Wyklęci nie wszystkim kojarzą się dobrze - napisał do nas jeden z czytelników" --- no fakt, komunistom i starym UBekom nie kojarzą się dobrze, ponieważ polskie podziemie nie ugięło karku przed Stalinem a niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej była dla nich wartością nadrzędną. Zdanie byłych sługusów Stalina, ubecji i całej reszty komunistów (w dzisiejszych czasach zdecydowana mniejszość polskiego społeczeństwa) nikogo już nie interesuje.

 • ls42 (gość)

  Jak już musi mieć nazwę to wolę świętego. Z tymi żołnierzami to jednak nie wiadomo jak było. Według jednych tak, a według innych odwrotnie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości