Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Autostrada świecąca w nocy [video]

Data publikacji: Autor: (mm)

Print screen https://www.youtube.com/watch?v=heYGD2Cbx1k Dwa lata temu poinformowano o planach wyposażenia testowego odcinka jednej z autostrad w Holandii w nowatorski system świecącego oznakowania poziomowego. Pomimo problemów projekt o nazwie Smart Highway udało się zrealizować.

Print screen https://www.youtube.com/watch?v=heYGD2Cbx1k Celem było stworzenie oznakowania, które świeciłoby w nocy, dzięki czemu droga byłaby przez kierowców lepiej widoczna.Wykorzystana została specjalna farba fluorescencyjna, która w dzień magazynuje energię słoneczną, zaś w nocy oddaje ją w postaci świecenia na zielono.

Problemem okazał się jednak czas świecenia farby, który wynosił 8 godzin. Podczas dłuższych nocy mógłby okazać się on zbyt krótki. Przeszkodę jednak pokonano i kilka dni temu ukończono Smart Highway N329 znajdujący się w pobliżu Oss.

To jednak nie koniec pomysłów Holendrów. Okazuje się, że pracują oni m.in. nad projektem dynamicznej farby, która zmieniałaby wygląd w zależności od temperatury. W planach są także indukcyjne pasy, które mogłyby ładować elektryczne auta podczas jazdy.

Czy wyobrażacie sobie świecącą w nocy autostradę w Polsce?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości