Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrady bez bramek od 1 grudnia. Gdzie kupić e-bilet? Kara za brak opłaty. Dla kogo aplikacja e-TOLL?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. materiały prasowe System e-TOLL obowiązuje już kierowców pojazdów ciężarowych od 1 października 2021 roku. Pierwsze doświadczenia praktyczne wykazały jednak mnóstwo kłopotów związanych z przejściem z viaTOLL na e-TOLL, m.in. brak kompatybilności z urządzeniami ZSL i OBU. Tymczasem już od 1 grudnia tego roku zmiany będą dotyczyć także kierowców osobówek. Autostradą A2 i A4 przejedziemy bez szlabanów, ale zanim to nastąpi, lepiej się do tego dobrze przygotować, by uniknąć sporej dawki nerwów i stresu przed przejazdem

Od 1 grudnia bez szlabanów na A2 i A4

Już za niecałe dwa tygodnie kierowcy, poruszający się autostradą A2 na odcinku Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, będą mogli przejechać bez konieczności zatrzymywania się przed szlabanem. Za przejazd nie zapłacą już w kiosku poboru opłat na bramkach, okazując papierowy bilet. Będzie to możliwe wyłącznie na podstawie elektronicznego e-biletu autostradowego lub za pośrednictwem aplikacji e-TOLL PL.
Aplikacja jest już dostępna dla kierowców, natomiast wciąż nie podano listy punktów, w których będzie można kupić bilet autostradowy.

Tu najprawdopodobniej kupisz e-bilet

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że partnerami dystrybuującymi bilety autostradowe będą wybrane stacje paliw. Najprawdopodobniej będą to takie placówki, jak Lotos i Orlen, a użytkownicy BP, Circle K, Moya i Shell również powinni mieć możliwość zakupu biletu. Na ten moment to wyłącznie przypuszczenia, ponieważ wciąż trwają przygotowania techniczne i nie ogłoszono jeszcze oficjalnych partnerów.
Preferowanym rozwiązaniem jest płatność przez aplikację, która wymagać będzie założenia indywidualnego konta i przypisania samochodu.

Aplikacja e-TOLL dla wszystkich

Według założeń Ministerstwa Finansów, to aplikacja ma być głównym źródłem zakupu e-biletu autostradowego. Należy ją pobrać na swój telefon, a także założyć konto i przypisać samochód. Chcąc dodać pojazd musimy wskazać tablice rejestracyjne, klasę wagową auta, a norma spalin zostanie określona automatycznie.
Aby założyć konto potrzebny będzie profil zaufany lub inne metody weryfikujące, takie jak e-dowód czy m-Obywatel. Po założeniu konta należy wpłacić kwotę, z której automatycznie będą pobierane opłaty.

Zakupiony bilet będzie ważny przez 48 godzin od wskazanej daty. Będzie można go zwrócić przed zadeklarowaną godziną rozpoczęcia podróży. Bilet można również kupić z wyprzedzeniem po podaniu numerów rejestracyjnych auta, a także odcinka autostrady, którą zamierzamy jechać wraz z datą i godziną rozpoczęcia przejazdu.

Zobacz także: Kiedy można zamówić dodatkową tablicę rejestracyjną?

- Aplikacja e-TOLL wciąż wzbudza wiele negatywnych emocji wśród kierowców. Nie da się ukryć, że wielu z nich liczy wyłącznie na tę formę pobierania opłat za przejazdy na autostradzie, ze względu na to, że jest najwygodniejsza dla zmotoryzowanych. Mogę już teraz zdradzić, że aktualnie trwają prace wdrożeniowe systemu e-TOLL również do Yanosika. Wszyscy użytkownicy będą mogli korzystać z tej opcji i w ten sposób opłacać przejazdy autostradą. Wierzymy, że to rozwiązanie dla kierowców, które doskonale zaspokoi ich potrzeby, a także stworzy możliwość korzystania wyłącznie z jednej aplikacji, w której znajdą wszystkie niezbędne opcje – komentuje Julia Langa, Yanosik Autoplac

Były już problemy z wprowadzeniem e-TOLL

10 lat temu wprowadzono system viaTOLL, który przysporzył kierowcom wiele problemów. Widocznie niewiele nauczono się na błędach, gdyż wprowadzenie e-TOLL również spowodowało wiele kłopotów kierowcom i nie tylko.
Aplikacja e-TOLL nie tylko niewłaściwie pobierała opłaty od kierowców ciężarówek, ale również wieszała się w trakcie jazdy i nie działała prawidłowo. Z kolei firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją urządzeń OBU i ZSL nie nadążały z wprowadzeniem aktualizacji (strona rządowa również nie pomagała w tym skomplikowanym procesie). Wciąż istnieje również ryzyko, że urządzeń po prostu zabraknie. Powodem jest światowy kryzys związany z brakiem podzespołów elektronicznych, które są niezbędne do produkcji urządzeń.

- Wprowadzenie systemu e-TOLL do urządzeń OBU i ZSL nie należało do najłatwiejszych zadań, ze względu na konieczność przeprogramowywania oraz dostosowania do wytycznych narzuconych przez Ministerstwo Finansów. Niestety firmy oferujące urządzenia OBU i ZSL wciąż borykają się z problemami związanymi z e-TOLL-em. Niektóre podmioty nie zdążyły na czas wprowadzić zmian, a co za tym idzie – obecnie przeżywają kryzys finansowy. Wiele firm, które korzystają z urządzeń danych dostawców, którzy nie zdążyli wdrożyć systemu e-TOLL, musiało wstrzymać działalność i czekać na zielone światło od dostawców sprzętu – komentuje Jakub Wesołowski, Flotis
Problemy są również teraz

System e-TOLL jeszcze nie zaczął obowiązywać kierowców samochodów osobowych, a już przysparza im problemów. Nie dość, że wciąż nie podana została lista partnerów dystrybuujących e-bilety autostradowe, to aplikacja, która zdaniem ministerstwa, będzie najlepszą formą opłat za przejazdy, zbiera bardzo negatywne oceny.
Zdaniem użytkowników, którzy oceniają ją w sklepach App Store i Google Play, aplikacja wiesza się, niewłaściwie nalicza opłaty oraz jest niebezpieczną formą ich uiszczania, ponieważ jej skomplikowana obsługa odciąga uwagę kierowcy od trasy.

Ponadto wielu użytkowników twierdzi, że włączona aplikacja nagrzewa telefon, a ciągła praca z GPS znacznie zwiększa zużycie baterii.

Kara za brak opłaty. Od 1 grudnia się nie wymigasz

Już za chwilę system e-TOLL będzie obowiązkowy również dla kierowców aut osobowych. Od płatności lepiej się nie migać, bo mandaty za brak uregulowanej opłaty za przejazd autostradą są wysokie, a służby doskonale przygotowane do zdalnych kontroli.

Za brak biletu zapłacisz mandat 500 zł, a kolejne 500 zł za zakrywanie tablicy rejestracyjnej lub umieszczenie jej w niewłaściwym miejscu.

Kontrolą opłat zajmie się flota 102 radiowozów – głównie Ford Focus oraz Transit, które mają specjalne zestawy kamer do identyfikacji tablic rejestracyjnych. Ich rozpoznanie w systemie umożliwi błyskawiczne sprawdzenie, czy kierowca danego pojazdu uiścił opłatę o odpowiedniej wysokości. Funkcjonariusze mogą przeprowadzać kontrole w trakcie jazdy, bez konieczności zatrzymywania się.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kris (gość)

  Te bramki przejedziesz, a postoisz na odcinkach kluczyka. I do tego cała flota krążących samochodów. Kolejna paranoja.

 • wisi (gość)

  Tu najprawdopodobniej kupisz e-bilet.....hahaha...dobre !!! A jak tam nie kupie to gdzie ???

 • bez jaj (gość)

  Bez jaj to teraz trzeba będzie szukać budki w której sprzedadzą nam opłatę na wjazd na autostradę i będziemy zakładać konta w bankach na opłaty dla każdego samochodu osobno, jak ktoś zmieni auto zapłaci za przejazd +mandat 500 zł za to , że przejechał innym samochodem niż wpisany w aplikacji bankowej, kierowca raczej na autostradzie nie powinien wprowadzać numerów samochodu podczas jazdy.

 • Gość (gość)

  Ja uruchamiam etol na parkingu zanim ruszę i nie ma potrzeby używania telefonu podczas jazdy to tak jak z nawigacją nie ustawia się jej podczas jazdy

 • monia (gość)

  a ja się pytam w jaki sposób rozliczać autostradę jak chcę to wrzucić w koszty. Do tej pory płaciłam kartą firmową, paragon, księgowanie i po kłopocie. A teraz mam wykładać swoją kasę i na jakiej podstawie rozliczać i księgować w firmie??

 • Dd (gość)

  Już dawno przestałem jeździć autostradami płatnymi jak zapłaciłem za Reno Twingo z przyczepka jednoosiowa 650kg jak za zestaw 4o tonowy złodzieje

 • E-Toll_Nareszcie (gość)

  Poc tyle hejtu, Węgry, E-toll, Czechy od tego roku E-toll, Słowacja E-too, Austria E-toll, tylko u nas jak za króla ć.... opłaty na bramkach. Jak prywatni zobaczą że da się to może zmiękną i też wprowadzą.

 • Komentarz usunięty.
 • Emeryt1950 (gość)

  Nic nie jest tak jak powinno, bajzel i nic więcej, cóż jak się żyje w"zaścianku"Europy w średniowieczu, to nic dziwnego

 • Dzik (gość)

  Najgorsza aplikacja z jaką się spotkałem do tej pory zalogować die i zrobis wszystkie ustawienia graniczy z cudem dotego musiałem znaleźć punkt klienta żeby potwierdzili login.. A jeżeli na ktoś 2 samochody i chce korzystać z tej aplikacji to radzę lepiej kupić drugi telefon dla laika jes to niedoogarnievua

 • Arto10 (gość)

  Do pobierania kar wszystko jest przygotowane perfect ale to cały perfect w tym projekcie. Informacje w necie TU PRAWDOPODOBNIE KUPISZ BILET na przejazd autostradą jest zakpieniem z kierowców. Pozatym jak donoszą media aplikacje do opłaty za przejazd autostradą nie zawsze naliczają prawidłowe opłaty i do tego się zawieszają. To będzie wprowadzało nerwowość wśród kierowców co może być powodem niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

 • Nieznany (gość)

  Państwo z kartonu. Jak wszystko w tym kraju nie funkcjonuje. Tylko kary nakładane na nas funkcjonują perfekcyjnie. Osoby starsze nie ogarną tematu czy to znaczy że będą wykluczone z jazdy autostradami. Następna porażka rządzących.

 • Arti (gość)

  jedno wielkie gówno , jedno urzadzenie na szybe i w polsce by mozna jezdzic , i na koniec miesiaca zapłacisz i dostaniesz fakture , koniec jest proste rozwiazanie dla wszystkich , i dla tych co nie znaja sie na elektronice ,

 • ON (gość)

  a na jakich stacjach mozna kupic jak oni sami nie wiedza co i jak bałagan czyli Realna Polska

 • 1313 (gość)

  Czytając komentarze to chyba część tych co ma jeździć tymi focusami i transitami w tej chwili ma płacone za pisanie komentarzy. To ja odpowiem na częśc tych "rzadowych: komentarzy pochwał W innych krajach też jest etoll i wszyscy używając.Tak ale tylko w Polsce jest tak słabe rozwiązanie - chyba agenci z Mińska to projektowali. Jeżdżę po całej europie ,ale tylko w Polsce jest tak bezsensowne rozwiązanie - aplikacja monitująca gdzie jedzie telefon a nie samochód z określonym numerem rejstracji. Dno. Mam szukac parkingu przed bramkami aby uruchomić aplikację? Podstawowa zasada przy projektowaniu takiego systemu jest - system ma działąć niezależnie od umiejętności użytkownika i przy jego minimalnym wkłądzie. A we eToll użytkownik musi wyklikać sam że wjeżdża na płatny odcinek a później że z niego zjeżdża i jeszcze jest "śledzony" przez GPS. Sensu to w tym nie ma - to nie ma prawa poprawnie zadziałać. Zamiast podejrzeć jak to robią inni zbudowano kwadratowe koło.

 • Irek (gość)

  Czyli jeszcze nie wiadomo gdzie można kupić bilet, ale za to służby już sa doskonale przygotowane do kontroli. Jak zwykle bałagan, jak zwykle wszystko przygotowywane na kolanie - ale służby już sprawne, zwarte i gotowe do nakładania mandatów i kar. Dlaczego mnie to nie dziwi.

 • Genio (gość)

  W takim razie jak pojadę samochodem od córki to będzie musiała mi też pożyczyć telefon tak to rozumie

 • Olo (gość)

  Ja unikam autostrad i żyję nie będę płacić kolejnych opłat bo i tak płacę w podatku paliwowym, a dwa to czasowo wychodzi podobnie np z Krakowa do Katowic, nawet nad morze jak jechałem to bokami i różnica czasowa wyszła 30 min w km bardzo podobnie.

 • Olo (gość)

  Płacić nierządowi :)))

 • Kasia (gość) (gość)

  A co ma zrobić starsza osoba która nie posiada smartfonu ? Nie każdy musi mieć wypasiony telefon. Jak będą rozliczane przejazdy służbowe? Czy bilet za przejazd automatycznie pojawi się na wskazanym mailu? Dlaczego mam blokować pieniądze na przejazdy?

 • gosciu (gość)

  Jak zwykle nasi kochani urzędnicy wylewają dziecko z kąpielą - "aplikacja jako preferowana forma" , z profilem zaufanym, śledzeniem trasy w aplikacji - totalna głupota! 1. Zagraniczny turysta i profil zaufany ? 2. po kiego grzyba jakas aplikacja ma mi grzebać na smartfonie? jak zwykle nie do końca przemyślane

 • gosciu (gość)

  Jak zwykle nasi kochani urzędnicy wylewają dziecko z kąpielą - "aplikacja jako preferowana forma" , z profilem zaufanym, śledzeniem trasy w aplikacji - totalna głupota! 1. Zagraniczny turysta i profil zaufany ? 2. po kiego grzyba jakas aplikacja ma mi grzebać na smartfonie? jak zwykle nie do końca przemyślane

 • Tomasz (gość)

  Następnie utrudnienia po co zmieniać coś co jest dobre niczego nie trzeba szukać instalować kombinować podjazd pod kasę i jazda masakra .

 • Mara (gość)

  To jakaś totalna bzdura ja dziękuję co będzie w lecie babskie telefony tyle ludzi starszych jedzie sama nie jestem stara a bym nie umiała Jak zwykle wymyślają niech zrobią urządzenie na szybę by można było kupić w szedzie jak doładowanie do telefonu a nie wymyślają U nas jak zwykle musi być chaos a później opamietanie

 • Emeryt (gość)

  Nie używam komórki i nie mam profilu zaufanego. Co wtedy panie premierze?

 • Rajni (gość)

  To bardzo, bardzo chore!!!!!. To co wyprawiają nasi politycy. Aż kipi we mnie!!!. Tylko kontrole i mandaty,ale to, że nie ma człowiek pojęcia ze smartfonem współpracować i nie każdy ma tego smartfona,tego nasi mądrzy ludzie nie biorą pod uwagę. Tylko wyciągnąć każdy grosz od kierowcy,to jedynie potrafią,nic więcej,to bardzo chore. To tylko w naszym kraju możliwe chore incydenty, nigdzie tego nie ma.

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Gosc z Holandi (gość)

  Jak wszystko w tym kraju nie funkcjonuje. Tylko kary nakładane na nas kierowcow funkcjonują perfekcyjnie. Jeszcze 2 dni z Bramkami a potem wolny przejazd ma byc. A aplikacji e-tol BILET jak nie bylo tak i niema. A gdzie Informacjaca gdzie mozna bilet kupic, terz niema. wielki Balagan , ale kierowca od razu bedzie karany 500zl za brak biletu a gdzie ma go kupic. NIe Wiadomo. Wszystko Smiechu warte. Zobaczcie na Autopay w ciagu miesiaca zrobili aplikacje i juz podali 22 listopada jak bedzie funkcjonowac przejazd. A e-tol nie jest w stanie nawet podac gdzie mozna bilet kupic .Wielki wstyd. Ostrzegam uwazajcie przy zakupie biletu autostradowego . na stronie e-tol jest wyznacz trase . wprowadzilem cel podrozy i wypisalo 11,90zl ale zeczywiscie kosztuje 12zl. A ja jadac latem zaplacilem tylko 6,90zl i to na bramkach we Wroclawiu. e-tol podaje najdluzsza trase bez alternatywy bo chca wiecej kasy sciagac z kierowcow. Wielkie oszustwo.

 • Lida (gość)

  Nie interesuje mnie preferowany sposób opłaty poprzez smartfon. Czekam na konkretną listy tzw. partnerów e-toll. Najłatwiej zrobić burdel i zmuszać ludzi do swojej opcji.

 • zzz (gość)

  Dzisiaj jest 29 listopada i nadal nie wiadomo gdzie kupić e-bilet. Brawo

 • zkj(obserwator) (gość)

  Dzisiaj jest 29.11 2021r. inadal niewiadomo gdzie kupić e- bilet ale wiadomo ile będzie kary. Wielkie oszustwo specjalista PREMIER.BRAWO............

 • kirowca (gość)

  no i teraz bedziemy dziękować kulczykowi

 • obcokrajowiec (gość)

  a co z obcokrajowcami? jak sie maja w tym odnalezc, jedna wielka porazka, podjezdzalo sie pod okienko i placilo i bylo ok a nagle wymyslili, ja jak wracam z zagranicy to nie mam kuzwa neta bo nikt mi za darmo go nie daje a teraz dodatkowo musze doladowywac i kolejne koszta. niech ta swoja aplikacje wsadza sobie.... , nie mysla o ludziach. planowalam na swieta wrocic samochodem z rodzina ale az sie odechciewa - lepiej samolotem leciec bez problemow, poza tm przypuszczalnie wjezdza obcokrajowiec np angol do nas i gdzie ma sobie szukac tego biletu, kto mu to wytlumaczy? sory, w niemczech bramek brak, we francji super rozwiazanie podjezdzamy wystarczy nasza karta bankowa i oplate samo sobie pobiera a u nas jak zwykle komplikuja.

 • obcokrajowiec (gość)

  Normalnie hit, juz widze mojego tate na tej autostradzie gdzie starsza osoba nie potrafi poslugiwac sie telefonem tyle co odbierac rozmowy i co beda mandaty umiec nakladac na takie osoby, jedna wielka porazka, uwazam ze w dalszym ciagu dla chetnych powinny byc normalne pobory oplat a jak nie to platnosc karta bankowa-podjezdzanie - zeskanowanie i w droge. No nic najlepsze jest to ze nawet jakbym chciala przyjechac a nie mam konta w baku jak im zrobic przelew na ta aplikacje, sory blika tez nie mam

 • Gość (gość)

  Wybudowali autostrady z naszych podatków. A nie potrafią stworzyć prostego, jasnego poboru opłat. Będą nas szpiegować. A co z RODO? No cóż trzeba korzystać z opcji nawigacji: unkaj płatnych autostrad.

 • Szofer (gość)

  Nie mam Profilu Zaufanego, nie mam smartfona, nie mam konta w banku, NIE BĘDĘ JEŹDZIŁ AUTOSTRADĄ. Rządowy sposób na zlikwidowanie letnich korków przed bramkami. Co na to Rzecznik Praw Obywatelskich?

 • Max (gość)

  Idiotę i Ci którzy przyklepali temat i pomysł powinni dyscyplinarnie zwolnić z roboty ! komu to ma służyć , jak obcokrajowiec to ogarnie ? Poszuka biletu na stacji , której? - na ten moment tylko wybrane stacje - NIE WSZYSTKIE Mam służbowe auto , wg nowych zasad aplikacja nie ogarnia tego bo dotyczy klienta indywidulanego , aplikacje autopay nie wchodzą w rachubę bo są dodatkowe opłaty więc muszę znaleźć sobie stację ORLEN i kupić bilet podając datę i godzinę przejazdu , nr rej. KU.... WA o co to chodzi to jakieś ŚREDNIOWIECZE = bada niekompetentnych ludzi z nadania .... .Jadąc do klienta muszę jechać do centrum miasta aby kupić bilet i ruszyć w trasę .....

 • BoHa (gość)

  Państwo teoretyczne, państwo wykluczające. Nie tankuję na Orlenie więc nie kupię biletu. Obce państwo

 • mix (gość)

  e bilety na wszystkich stacjach orlen i lotos i po sprawie faktury vat dostaniesz na wszystkich

 • Bolo (gość)

  Dokładnie psy już przygotowane na mandaty tylko o to w tym chodzi zlodziejski rzad zlodziejskie obyczaje rozdawnictwo pizdowskie kosztuje więc znaleźli szybki sposob by naruchac kasę

 • Tom (gość)

  Fantastyczne decyzje! Już nie trzeba czekać przed bramkami, tylko marnować dziesięciokrotnie więcej czasu i nerwów na szukanie stacji do kupienia biletu, albo wystawić wydolność serca i psychiki przy obsłudze aplikacji. To, że ktoś musiał na tym dodatkowo zarabiać, to wszyscy rozumieją, bo każdy jest przyzwyczajony do swojego niewolniczego miejsca w tym kraju, ale dać sklecić system w którym na starcie jest więcej problemów niż korzyści, i nie znaleźć tego geniusza, który jest za to odpowiedzialny, to kolejny odcinek z serii "... a wy myśleliście, że gorzej być nie może!"

 • JA (gość)

  to jest chore

 • Robert (gość)

  Wszystko jest ustawione tylko po to, żeby monitorować ruchy ludności i prędkość ... o wszystkim się tu piszę tylko nie o tym. A ortografia. Pogratulować edukacji .

 • G...niane to panstwo PiS. (gość)

  Nie ma w tym kraju obowiązku posiadania smartfona ani płacenia kartą ( tylko tak można kupić bilet przez internet), więc bilety powinny być dostępne na każdej stacji paliw. Nawet są miasta powyżej 100 tys., gdzie nia ma możliwości kupna biletu. Czy ch mieszkańcy mają jeździć do innych maist, by taki bilet kupić? Jakś paranoja.

 • Ewa (gość)

  właśnie przejechaliśmy przez te bramki nie wiedząc że trzeba mieć aplikacje czy inne G!!!! I teraz muszę czekać na mandat!!!!! Mogliby wprowadzic na cpn jak winiety za granicą Ja też nie używam karty lub innych rzeczy.

 • Ewa (gość)

  Chcemy zapłacić za bilety ale jak iPKO nie mam karty nie mam i co...????

 • Ewa (gość)

  Mało tego jak będziemy wracać to ta sama historia. Znajomi którzy mają ta apke chcą zapłacić za nas tylko jak

 • emeryt 72 lata (gość)

  Mam sprawny telefon z klapką taki typowy dla seniora i jak mam wjechać na A1 bo mam skierowanie do sanatorium do ćiechocinka. Nie mam takiego zdrowia by jechać drogami okężnymi bo to jest bliżej lecz trzy godziny dłużej. Kompletny brak wyobrażni . Ktoś młodszy powiedział że mam siedzieć w domu a nie wozić dupy po sanatoriach . Bufon nie zrozumiał że to ja pracowałem całą młodość by on mógł się uczyć za darmo . Dlatego nie życzę mu moich lat by nikt mu nie ubliżał.

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości