Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Autostrady w Niemczech będą płatne [VIDEO]

Data publikacji: Autor: TVN24/x-news (aip)

Fot. 123RF Niemiecki rząd przyjął ustawę, na mocy której kierowcy samochodów osobowych będą musieli płacić za korzystanie z darmowych dotąd autostrad w tym kraju. Rozporządzenie ma wejść w życie w 2016 roku i dotyczyć wyłącznie kierowców pojazdów niezarejestrowanych w Niemczech.

Fot. 123RF W zależności od mocy silnika auta i długości terminu ważności, winiety będą kosztować od 5 do 130 euro. 

- To, co się stało, jest znakiem czasu. Europa przestaje rozdawać wszystko wszystkim swoim mieszkańcom, zaczyna się okres zaciskania pasa. Rząd chce po prostu zacząć dbać o swoich obywateli, choć jako Europejczyk czuję się zawiedziony. Jako Polak najważniejszą dla mnie sprawą jest to, że Niemcy nie inwestują w żadne bramki czy punkty pomiaru, tylko w winiety. I w Polsce powinniśmy zrobić to samo, by kierowcy latem nie musieli stać w kilometrowych korkach - mówi w rozmowie z x-news dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski.

Szacuje się, że dodatkowe wpływy z tytułu opłat za autostrady mogą wynieść nawet 380 milionów euro.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • NTTT (gość)

  NO I CO Z TEGO, WINIETA 10DNIOWA MA KOSZTOWAĆ MNIEJ NIŻ JEDNORAZOWY PRZEJAZD Z KRAKOWA DO WROCŁAWIA, Z WARSZAWY DO POZNANIA, CZY NAD MORZE!!A 2 MIESIĘCZNA W PRZELICZENIU NA POLSKIE 120 ZŁ!!!POLAK JAK ZAWSZE OKRADAŁ POLAKA,...JESTEŚMY MENDAMI JAKICH MAŁO!!WSTYD!!

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  To logiczne. Bundesrepublika jako kraj bogatszy może sobie pozwolić by dokładać więcej do tego szkodliwego luksusu ( tak im się przynajmniej do niedawna zdawało ). Kraje biedniejsze dokładają adekwatnie mniej , choć katastrofalny wpływ tego marnotrawstwa na ich gospodarki i kierunek "rozwoju" transportu jest proporcjonalnie większy. Wielce pozytywną jest więc rzeczą, gdy szkodnik z tego biedniejszego kraju ( któremu się wydaje że "musi" posuwać ałtostratą i że to mu "się należy") jest mocniej bity po kieszeni i to wprost przy bramce, bo to daje tą większą nadzieje na to, że kiedyś do niego dotrze prawda o tym, że to luksus

 • chrobok (gość)

  (cytat): ....Autostrady w Niemczech płatne! Winiety tylko dla Polaków i innych obcokrajowców.... A Polaki to w Niemczech nie cudzoziemcy - moze znowu piąta kolumna?

 • otto (gość)

  Polaki powinny sie cieszyc! Beda sie ciuli uczciwie jadac naszymi Niemieckimi autostradami jak zaplacą! Teraz jak jada to maja wrazenie jak by okradali panstwo Niemieckie .

 • autofahrer (gość)

  nic jeszcze nie jest na 100%. Prawdopodobnie nie przejdzie to w Unii.

 • Nieboszka Polska (gość)

  Jaki głupi tytuł, żeby rozbudzić zainteresowanie i rozbudzić nienawiść. Jak można ludzi dzielić na Polaków, Niemców i resztę świata. Zamiast po prostu napisać o opłatach dla obcokrajowców

 • RM (gość)

  "...tylko dla Polaków i innych obcokrajowców" Czyli "tylko" dla ponad 200 państw.

 • alFred (gość)

  Winiety, winiety, winiety...Austria, Czechy, Słowacja, , Szwajcaria,Słowenia, Rumunia czy Węgry niezbędne jest posiadanie winiet. Trochę podróżuję po Europie i za dwa lata będę miał pół przedniej szyby zas.......ej krótkoterminowymi winietami, których nie sposób zmyć. A nie można by tak: jesteśmy w Europie, drogi przyjacielu Europejczyku, ja honoruję twoją winietę ty honorujesz moją. Ci spoza Unii niech się martwią co zrobić z zaklejoną winietami przednią szybą...

 • mam w dupie niemców dojcze auto bany (gość)

  i dojcze auto bany

 • Polak mieszkający w Niemczech (gość)

  Kiedy istniała marka niemiecka,to w tym kraju żyłeś jak pączek w maśle.Odkąd wprowadzono euro stopa życiowa systematycznie się pogarsza. Polska otrzymuje dosyć z podatków Niemców,by ciągle nie pisać takich antagonizmów,że to Polacy muszą otrzymać. Przecież Niemcy w Polsce też muszą za autostrady płacić. Podobnie jest z płacą kierowców. Czy wy wszyscy zdajecie sobie sprawę,że gdy polskie firmy transportowe opanowywały rynek zachodni,to bankrutowało wiele małych przedsiębiorstw transportowych ?A udział polskiego transportu ciągle wzrasta. Więc broniąc się przed inwazją taniego transportu ,Niemcy wprowadzają płacę minimalną na terenie swego kraju chroniąc swoich. Dlaczego w Polsce nie chroni się polskich przedsiębiorstw,tylko je bezmyślnie sprzedaje i likwiduje? A swoją drogą to Niemcy powoli coraz mocniej mają gdzieś "Wspólną Europę" Ci zwykli obywatele,nie korporacje.Bo przecież zwykły obywatel w Niemczech coraz bardziej jest obciążany istnieniem Europy w obecnym kształcie.

 • szyderca (gość)

  i tak przejazd w Niemczech jest tańszy niż dziadowskie, zakorkowane autostrady w kraju nad Wisłą rządzonym przez patałachów z Warszawy, którzy mają gębę pełną tylko bogooczyźnianych frazesów

 • Jorg (gość)

  Niemcy płacą za autostrady w wysokim podatku drogowym, u nas OBCOKRAJOWCY płacą podatek drogowy w paliwie i dodatkowo jak wszyscy na bramkach. Co ciekawe wszędzie w Niemczech, Słowacji, Czechach, Austrii..... można uruchomić bez większych kosztów opłaty za autostrady w Winietach. W Polsce się nie kalkulowało za MAŁY koszt inwestycji nie dało by się zarobić i tak utopili 2 miliardy w bramki (na A4 zaczęli ryć pod bramki już po zakończeniu inwestycji). Winieta jako uzupełnienie jest dalej NIEOPŁACALNA, ciekawe ile dalszych miliardów pochłonie elektroniczny system poboru opłat. Polska to jednak BOGATY kraj i zamiast budować drogi wydajemy miliardy na systemy poboru opłat.

 • hanys z Rasika kolo Chebzio (gość)

  Kto jest gorszy,polacy zdzieraja pieniazki za jezdzenie po autostradach od swoich tzn. od poaczkow a niemcy swoich szanuja a zdzieraja od obcych co niszcza najlepsze drogi na swiecie.

 • strass (gość)

  Nie będzie żadnych winiet.Będzie opłata przez internet,lub po wjeżdzie na terytorium Republiki i uiszczeniu opłaty na pierwszej tankstelli. Autor zanim cuś napisze ,niech zapozna się z faktami.Ten głupi Zientarski też. A ten co po ojropie jezdzi to niech się nie martwi ,niemieckiej nie będzie musiał srywać ze szyby !

 • krzys (gość)

  Nasze autostrady byly dofinansowanie przez Unię Europejską a my musimy za nie płacić !!!! Dlaczego ????

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  Dlatego że nigdzie nie było ustalone ( niestety ) że dotację naprawdę muszą służyć masom ludu pracującego miast i wsi ( choćby i potrzeb urojonych jak wyjazd ałtobaną nad morze ). Cechą tego systemu jest to że kto se załatwi lepsze wpływa ten ma szanse coby kasa podatnika jemu zrobiła dobrze. w tym wypadku są to ci c robią na tym biznesa. Należy wszak zauważyć ze brukselskie urzędasy zachowują w tych tematach nieco więcej przyzwoitości i mądrości niż "nasi" którzy chcieliby całe kase przeznaczyć na zalanie Tego Kraju asfaltem i wymuszają by więcej szło na mądrzejsze inwestycje transportowe

 • qweq (gość)

  Hahaha... i co? będzie hamownia podwoziowa na wjeździe? Bo ja mam SWAP na turbo, wpis w dowodzie 66kW, a w realu 307KM ;)

 • xg (gość)

  " OTTO" tak ode mnie dostaniesz niemieckie marki ,ze się ten twój niemiecki łeb wielkości hangaru ,skurczy do rozmiarów orzeszka i będziesz musiał zamknąć ten swój niemiecki porządek jeszcze przed swoimi niemieckimi urodzinami

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości