Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrady w Polsce. Będą podwyżki?

Data publikacji: Autor: (mm) / Newseria.pl

Fot. archiwum Koszt wszystkich inwestycji ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 szacowany jest na 198 mld zł. Niestety, na ten cel zabezpieczono kwotę o ponad 90 mld zł niższą. Czy to oznacza np. podwyżki opłat za przejazd autostradami?

Fot. archiwum Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023, który został przyjęty jeszcze przez poprzedni rząd, zakłada budowę blisko 4 tysięcy kilometrów dróg krajowych i autostrad, a także około 50 obwodnic miejskich. Poważne wyzwanie stanowi jednak finansowanie inwestycji. Maksymalny budżet, jaki został zarezerwowany na ten cel, wynosi bowiem jedynie 107 mld zł. Program będzie wymagał prawdopodobnie korekty, aby dostosować go do możliwości finansowania.

Kontrowersje mogą wzbudzać spodziewane podwyżki opłat za autostrady. Eksperci szacują, że cena większa jak 20 gr za kilometr może być trudna do zaakceptowania przez kierowców. Szacuje się, że podwyżki mogłyby przynieść dodatkowy dochhód w perspektywie programu budowy dróg w wysokości 1,4 mld zł. To i tak niewielka kwota w stosunku do potrzeb.

Zobacz także: Poważne wzmocnienia Barcelony. Arda Turan i Aleix Vidal uprawnieni do gry

Wiadomo, że od marca 2016 roku zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem. Motocykle i samochody osobowe zapłacą za przejazd 54 zł – 3 zł więcej niż dotąd.

W Polsce drogi są utrzymywane m.in. z Krajowego Funduszu Drogowego, do którego trafiają opłaty z systemu viaTOLL, obejmującego pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W ciągu ostatnich czterech lat z tytułu opłat do Krajowego Funduszu Drogowego kierowcy pojazdów powyżej trafiło niemal 5,5 mld zł, z czego jedynie w 2015 roku była to kwota aż 1,5 mld zł. Obecnie system viaTOLL obejmuje ponad 3150 km dróg.

Problemem na istniejących już w Polsce autostradach jest płynność ruchu podczas wjazdu i zjazdu z płatnych odcinków. Punkty manualnego poboru opłat bardzo spowalniają ruch, przez co w szczycie okresu urlopowego kierowcy musieli stać w wielogodzinnych korkach. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk już zapowiedział, że do tej kwestii należy podejść kompleksowo, a nie stosować jedynie doraźne rozwiązania, jak np. otwieranie bramek w dni, kiedy liczba podróżujących jest najwyższa.

Stawki opłat za autostrady w Polsce

Odcinek  Opłata Opłata zł/km
A1 Gdańsk-Toruń 29,90 zł 0,20 zł
A2 Konin - Nowy Tomyśl  51 zł 0,34 zł
A2 Nowy Tomyśl - Świecko  18 zł 0,20 zł
A2 Stryków - Konin  9,90 zł 0,10 zł
A4 Katowice - Kraków 20 zł 0,33 zł
A4 Wrocław - Gliwice  16 zł 0,10 zł

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Bicznapis (gość)

    Co tam pisdzielcy biorą się za budowę autostrad ,to znów wybudują z 6 kilometrów ,nieudaczniki nic nie potrafią

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości