Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Autostrady w Polsce. Będzie nowy system poboru opłat?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju prowadzi prace nad nowym systemem poboru opłat na autostradach. O szczegółach dowiemy się za kilkanaście miesięcy.

Fot. Archiwum Na krajowych autostradach nadal obowiązuje manualny system opłat. Nowe rozwiązania muszą być wdrożone do 2018 roku, a obejmą one wszystkie autostrady w kraju, także te zarządzane przez koncesjonariuszy.

Zobacz także: Podatek Religi powróci. Za co kierowcy zapłacą drożej?

W Polsce drogi są utrzymywane m.in. z Krajowego Funduszu Drogowego, do którego trafiają opłaty z systemu viaTOLL, obejmującego pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W ciągu ostatnich czterech lat z tytułu opłat do Krajowego Funduszu Drogowego kierowcy pojazdów powyżej trafiło niemal 5,5 mld zł, z czego jedynie w 2015 roku była to kwota aż 1,5 mld zł. Obecnie system viaTOLL obejmuje ponad 3150 km dróg.

Problemem na istniejących już w Polsce autostradach jest płynność ruchu podczas wjazdu i zjazdu z płatnych odcinków. Punkty manualnego poboru opłat bardzo spowalniają ruch, przez co w szczycie okresu urlopowego kierowcy musieli stać w wielogodzinnych korkach. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk już zapowiedział, że do tej kwestii należy podejść kompleksowo, a nie stosować jedynie doraźne rozwiązania, jak np. otwieranie bramek w dni, kiedy liczba podróżujących jest najwyższa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • marian (gość)

  Widzę jedno sensowne rozwiązanie - takie jak na Słowacji: winiety do kupienia stacjonarnie lub przez internet + bramki nad drogą szczytujące rejestrację i sprawdzające, czy rejestracja posiada aktualną winietę. System prosty, bezinwazyjny, nie hamujący ruchu. A skoro system odcinkowego pomiaru prędkości szczytuje rejestracje aut, to podobne bramki mogą sprawdzać czy auto ma zakupioną winietę.

 • Zyzio (gość)

  do Marian Koncepcję popieram, tylko z tym szczytowaniem to trochę przesadzasz.

 • marian (gość)

  @Zysio Racja, rozmarzyłem się trochę.

 • Helmut (gość)

  Jestem za systemem słowackim, kto jeszcze? nie będzie władza nam systemów narzucać. Własnie wczoraj za 50EUR kupiłem na słowacji na cały rok i mam spokój. Brak bramek, brak korków, brak naklejek. Tylko brać wzór.

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  przypominam : ałtostraty to NIE jest podstawowa potrzeba mas ludu pracującego, lecz luksus dla drobnomieszczaństwa i szybkowsciekłych. ergo : państwo NIE powinno łożyć ani grosza na ich budowę/utrzymanie i w zamian przeznaczyć kase na infrastrukture naprawę potrzebną do zaspokojenia podstawowej potrzeby przemieszczania. ----------Co do istniejących ałtostrat to należy dokonać bilansu co jest mniej kosztowne : czy ich utrzymanie ( przy założeniu bezpłatnego dostępu i z ewent obniżeniem standardu do zwykłej 2 pasmówki ) czy sprzedanie i wybudowanie drogi tańszej

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości