Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Awaria auta. Co zrobić gdy na autostradzie zepsuje się samochód?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jarosław Jakubczak Na drodze szybkiego ruchu, autostradzie lub drodze ekspresowej, zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Przewidziano jednak kilka wyjątków?

Na drodze szybkiego ruchu, autostradzie lub drodze ekspresowej, zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach.

Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.

Co zrobić, gdy na autostradzie lub drodze ekspresowej zepsuje się samochód?

 • włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i wystaw trójkąt ostrzegawczy 100 m od pojazdu,
 • przestaw, o ile to możliwe samochód na pas awaryjnego postoju, jeżeli nie jest to możliwe ustaw trójkąt ostrzegawczy i oddal się od pojazdu,
 • szybko zorganizuj pomoc dzwoniąc pod jeden z numerów: 112, 19 111 lub udając się do najbliższej kolumny alarmowej i powiadamiając o zajściu dyżurnego w Centrum Zarządzania Ruchem,
 • na pomoc czekaj po prawej stronie drogi poza jezdnią i pasem awaryjnym,
 • gdy ponownie włączasz się do ruchu najpierw rozwiń prędkość na pasie awaryjnym, dostosowując ją do prędkości poruszania się innych pojazdów na tym pasie ruchu, odczekaj na bezpieczną lukę pomiędzy pojazdami zanim włączysz się do ruchu.
 • Poza powyższymi przypadkami pasem awaryjnym nie wolno się poruszać.

Błędy kierowców na autostradzie:

1. Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. To ona jest najczęstszą przyczyną wypadków. Kierujący chce wyprzedzić jadący przed nim pojazd - np. autobus albo ciężarówkę - i zmienia pas ruchu. Niestety nie zauważa, że na pasie na który chce wjechać, znajduje się inny samochód i dochodzi do zderzenia. Prędkości obu pojazdów są duże, dlatego wypadek kończy się tragedią. Pamiętajmy więc, że na autostradach i drogach ekspresowych w każdej chwili z tyłu może nadjechać szybszy pojazd. Dlatego przed wykonaniem manewru zmiany pasa upewnijmy się, że nie zajedziemy nikomu drogi.

2. Monotonność jazdy. Tu w grę wchodzi zmęczenie, brak koncentracji i nawet zasypianie za kierownicą. Wtedy samochód osobowy uderza w tył jadącego przed nim tira. Skutki także są tragiczne.

3. Zbyt duża prędkość. Obecnie na autostradzie dozwolona prędkość to 140 km/godz. Tak jeździ zdecydowana większość użytkowników autostrad. Ale niektórzy potrafią pędzić nawet 200 km/godz. lub szybciej. Bardzo często zdarza się, że kierowca przecenia swoje umiejętności lub reaguje zbyt późno na zagrożenie. Tymczasem zderzenia przy prędkościach powyżej 150 km/godz. rzadko kończą się bez poważnych obrażeń.

4. Kolejnym grzechem jest zatrzymywanie się na pasie awaryjnym, często w pobliżu zjazdów, by wypić kawę, zjeść kanapkę czy porozmawiać przez telefon. A takie zachowania są niedozwolone i śmiertelnie niebezpieczne.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kamo (gość)

  Zrobić wszystko, żeby tak nie było i dobrze przejrzeć przed trasą, znajomy mechanik zawsze najlepsze części wkłada, bo na tym nie można oszczędzać, olej i filtry z delfi, klocki w sumie też. I w trasie nie zawiódł ani razu

 • Komentarz usunięty.
 • www.eu-transport.pl (gość)

  Często widzimy błędy kierowców jakie są opisane powyżej.

 • hycel (gość)

  najlepiej szczegolnie jakas lalka chodzic wokolo samochodu i napierd.alac przez telefon

 • POMOC (gość)

  https://zrzutka.pl/p8pbtd PROSBA O POMOC OPERACJA KREGOSLUPA ZBIORKA ZWERYFIKOWANA.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości