Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Awarie auta podczas upałów. Jak sobie poradzić?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Maciej Pobocha W tym roku upały są wyjątkowo dokuczliwe i chociaż synoptycy podkreślają, że temperatury powyżej 30°C są w naszej szerokości geograficznej normalne, to jednak rzadko trwają tak długo. „Wysokie temperatury sprzyjają awariom hamulców, silnika i akumulatora. Warto być przygotowanym i wiedzieć jak reagować” - mówi Dyrektor Biura Rzeczoznawców PZM, ekspert SOS PZMOT Marek Stępień.

Fot. Maciej PobochaPrzegrzanie silnika

W czasie upałów, szczególnie w mieście, gdy często jeździmy na wysokich obrotach lub stoimy w korku łatwo o przegrzanie silnika. Temperatura płynu chłodniczego może sięgać 100°C, powyżej tej wartości sytuacja zaczyna być groźna. W starszych modelach samochodów wskaźnik temperatury ma zazwyczaj formę wskazówki i przekroczenie pokazuje wejście wskaźnika na czerwone pole), w nowszych - wartości wyświetlają się na kokpicie lub komputer pokładowy informuje nas dopiero gdy już nastąpiło przegrzanie.

Części silnika narażone na zniszczenie przy nadmiernej temperaturze to między innymi pierścienie, tłoki i głowica. Co powinniśmy robić gdy silnik ulegnie przegrzaniu? Jak najszybciej zatrzymajmy samochód, ale nie wyłączajmy silnika. Otwórzmy ostrożnie maskę, może być bardzo gorąca (uważaj też na uderzenie pary), włączmy ogrzewanie z maksymalnym nawiewem i poczekajmy aż temperatura spadnie. Wtedy możemy wyłączyć silnik i jeszcze go studzić przy otwartej masce.

Przyczyn przegrzania może być kilka m.in. wyciek płynu chłodniczego, awaria wentylatora lub termostatu. „Z przegrzanym silnikiem nie ma żartów. Nawet jeżeli uda ci się stwierdzić, że awarię spowodował na przykład wyciek płynu z chłodnicy, nie masz pewności, czy już jakieś elementy silnika nie uległy uszkodzeniu - podkreśla ekspert. W takich przypadkach lepiej nie ryzykujmy i wezwijmy pomoc. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie assistance, nie mamy kłopotu, jeżeli nie - zawsze można wezwać pomoc za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji Asystent Kierowcy PZM.

Rozładowanie akumulatora

W czasie upałów, tak jak w czasie mrozów akumulatory częściej się rozładowują. Pamiętajmy o tym szczególnie, jeżeli samochód stał dłużej latem nieużywany, na przykład w czasie urlopu. Z akumulatora cały czas są pobierane niewielkie ilości prądu, im większy upał, tym bardziej te wartości się zwiększają. Dodatkowo akumulator dużo szybciej ulega zniszczeniu. Elektrolity zwyczajnie ulegają wyparowaniu, a co za tym idzie stężenie żrących substancji staję się większe i baterie się degradują. Jeżeli używamy akumulatora ponad dwa lata, a wiemy, że auto będzie długo stało nieużywane, aby uniknąć przykrej niespodzianki rozważmy wymianę.

Zniszczenie opony

Nawet letnie opony nie są przystosowane do temperatury asfaltu sięgającej 60°C. Guma mięknie, łatwo się odkształca i oczywiście szybciej zużywa. Miękki asfalt i opony oznaczają niestety również dłużą drogę hamowania. Warto o tym pamiętać, ponieważ większość kierowców w czasie ładnej pogody niesłusznie daje sobie mniej czasu na manewry na drodze interpretując warunki do jazdy jako bardzo korzystne.

Zaleca się częściej kontrolować stan bieżnika i ciśnienie w oponach – powinno być ono zgodne z zaleceniami producenta, dla każdego samochodu te wartości mogą być inne. Zbyt małe ciśnienie powoduje, że opony pracują nierównomiernie, a to oznacza intensywniejsze zużywanie i dużo szybsze nagrzewanie. W skrajnych przypadkach będzie to oznaczało rozerwanie opony. Pamiętajmy więc o dbaniu nie tylko o stan opon, na których jeździmy, ale również koła zapasowego.

 „W trakcie upału oraz gwałtownych zmian frontów atmosferycznych kondycja i koncentracja kierowców oraz pieszych są osłabione” -  przypomina ekspert SOS PZMOT Marek Stępień. W niektórych krajach np. w Niemczech i Austrii zwraca się szczególną uwagę na gwałtowne wzrosty temperatury, policja i kierowcy otrzymują wtedy specjalne ostrzeżenia.

Koncentracja kierowcy w silnie nagrzanym samochodzie jest porównywana do stanu przy obecności 0,5 promila alkoholu we krwi. W czasie upału dajmy sobie więcej czasu na dojazd i przy dłuższej trasie nie zapominajmy o odpoczynku i piciu dużej ilości wody.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości