Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Bać się używanych?

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Archiwum

O kupnie samochodu używanego rozmawiamy z Jerzym Kulą, dyrektorem warszawskiego oddziału firmy Eksperci Techniczno – Motoryzacyjni „Rzeczoznawcy – PZM” S.A., rzeczoznawcą certyfikowanym.

 

W 2004 r. sprowadzono do Polski ponad 800 tys. używanych samochodów. Na co należy zwrócić uwagę kupując takie auta?

 

Zdarza się, że nabywca wybierając pojazd nie kieruje się jego stanem technicznym, a np. kolorem nadwozia, ładnym wyglądem czy wyposażeniem dodatkowym. To błąd, ponieważ w przypadku samochodów z „drugiej ręki” to właśnie ich stan techniczny jest najważniejszy i powinien być brany pod uwagę w pierwszej kolejności.Fot. Archiwum

 

Czy kupujący ma możliwość dokonania oceny stanu technicznego pojazdu?

 

Niestety, możliwość oceny stanu technicznego auta przez przeciętnego kupującego jest bardzo ograniczona. Wynika to z braku wiedzy i możliwości technicznych w miejscu zakupu np. na giełdzie. Do prawidłowej oceny niezbędne jest zbadanie stanu powłoki lakierowej i chociażby jej grubości. Ponadto należy przeprowadzić badanie geometrii zawieszenia i – jeśli to konieczne – geometrii punktów bazowych nadwozia. Czynności te umożliwiają stwierdzenie, czy samochód brał udział w poważnym wypadku. Ważne jest również sprawdzenie stanu silnika na odpowiednim stanowisku diagnostycznym. Tylko takie działania ograniczają prawdopodobieństwo kupienia auta niesprawnego technicznie.

 

Jakie czynności warto przeprowadzić w przypadku niezdecydowania się na te badania?

 

Najważniejsze jest porównanie wybitych numerów nadwozia, tzw. VIN, i silnika z zapisami w dowodzie rejestracyjnym. Kupujący musi wiedzieć, gdzie te numery się znajdują, a jeśli nie wie – ustalić to w oparciu o instrukcję lub inne dostępne informacje w tym zakresie. W przeciwnym wypadku sprzedający może wskazać dowolny numer mówiąc, że to właśnie ten, o którym mowa w dowodzie rejestracyjnym. Innym problemem są oszustwa, takie jak przebijanie numerów czy dokonywanie tzw. przeszczepów. Polegają one na tym, że numer VIN wycina się wraz z fragmentem nadwozia z auta posiadającego dokumenty i wspawuje do samochodu kradzionego. Stwierdzenie, czy dokonano takiej czynności możliwe jest tylko w specjalistycznym warsztacie po usunięciu fragmentu powłoki lakierowej w otoczeniu pola numerowego.

Kolejną czynnością powinno być sprawdzenie ogólnego stanu zewnętrznego i wewnętrznego pojazdu, czyli stanu lakieru i pokryć tapicerskich. O historii samochodu i jego „wieku” wiele mówi stan dywaników podłogowych, pokryć tapicerskich czy nakładek na pedały. Jeśli są one zużyte, znaczy to, że samochód był mocno eksploatowany. Ważna jest także ocena stanu ogumienia. Koszt kompletu nowych opon może wynosić tyle, co połowa wartości samochodu.

 

Czy warto przeprowadzać tzw. jazdę próbną?

 

Tak, ponieważ na podstawie dochodzących w jej trakcie odgłosów oraz zachowania auta można wywnioskować, czy podzespoły silnika, skrzyni biegów, układu kierowniczego i elementy zawieszenia są sprawne. Właściwa ocena zależy jednak od wrażliwości ucha sprawdzającego i jego znajomości techniki.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości