Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Badają jakość paliw na stacjach

Data publikacji: Autor: (am)

fot. Paweł Łacheta Rozpoczął się tak zwany letni okres monitorowania jakości paliw ciekłych. Kontrole przeprowadzane są przez Inspekcję Handlową podległą Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kontrolowane mają być wszystkie gatunki paliw znajdujące się w obrocie na terenie kraju...

Rozpoczął się tak zwany letni okres monitorowania jakości paliw ciekłych. Kontrole przeprowadzane są przez Inspekcję Handlową podległą Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

fot. Pawe³ £acheta Kontroli zostaną poddane wszystkie gatunki paliw znajdujące się w obrocie na terenie kraju: benzyna bezołowiowa 95 i 98, uniwersalna 95 oraz olej napędowy. Sprawdzane będą stacje paliwowe, stacje zakładowe i hurtownie paliw.

 

Na kontrole jakości paliw przeznaczono 4,6 mln złotych, przekazane przez resort finansów. Większość tej kwoty zostanie przeznaczona na pobieranie i badanie próbek paliwa w laboratoriach certyfikowanych przez Polskie Centrum Akredytacji.

 

UOKiK przypomina, że sankcje przewidziane ustawą z dnia 23 stycznia 2004 r. o systemie monitorowania  i kontrolowania jakości paliw i biopaliw ciekłych to kary grzywny lub kary pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

 

Kara grzywny w wysokości do 500 tysięcy złotych (lub kara pozbawienia wolności do 3 lat) jest przewidziana za sprzedawanie w hurtowni lub na stacji paliwowej paliwa nie spełniającego wymagań jakościowych lub gromadzenia takich paliw w swojej stacji zakładowej.

 

Kara grzywny w wysokości do 1 miliona złotych (lub kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat) jest przewidziana w przypadkach, gdy paliwa stanowią mienie znacznej wartości, czyli co najmniej równowartość dwustukrotności najniższego wynagrodzenia - obecnie 800 zł - a więc co najmniej 160 tysięcy zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości