Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Badania psychologiczne kierowców

Data publikacji: Autor: Urszula Jankiewicz

 W projekcie nowej ustawy o szkoleniu i reedukacji kierowców znalazł się zapis o obowiązkowych badaniach psychologicznych kandydatów na kierowców.

Badanie kinotechniczne, płynności i równomierności
nacisku na pedały. Jest szczególnie ważne dla
prowadzących autobusy .
Fot. Eugeniusz Rudzki

Pracownia psychologiczna Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie działa od 1 stycznia 2002 roku. Koncentruje się przede wszystkim na badaniach prowadzących pojazdy samochodowe. Celem badania jest orzeczenie o posiadanych predyspozycjach do kierowania pojazdami lub ich braku.

Takie badania są wymagane przez wydziały komunikacji na tzw. świadectwo kwalifikacji. Sprawdzeniu podlega: sprawność umysłowa, sprawność psychomotoryczna oraz cechy osobowości i temperament. Badania psychologiczne dzielą się na: badania podstawowe, kontrolne i odwoławcze.

Nowoczesna apartatura
Pracownia psychologiczna jest wyposażona m.in. w najnowocześniejszą aparaturę do badania sprawności psychomotorycznej, która posiada atesty Instytutu Transportu Samochodowego (ITS). Badania są prowadzone w oparciu o metodykę wydaną przez ITS.

Również za punkty
Badaniom podstawowym podlega osoba ubiegająca się po raz pierwszy o wydanie świadectwa kwalifikacji. Poza tym osoby przewidziane do szkolenia na kierowcę w wojsku oraz kandydaci na egzaminatorów i instruktorów.

Badaniom kontrolnym podlegają:

 • osoby skierowane przez lekarza
 • sprawcy wypadku drogowego, w którym są ofiary śmiertelne lub ranni
 • kierujący pojazdem silnikowym skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego jeżeli:

 • - prowadził w stanie nietrzeźwości lub środka działającego podobnie jak alkohol.
  - przekroczył liczbę 24 punktów karnych.
 • kontrolnym badaniom podlega także osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym, cofniętego ze względu na istnienie przeciwskazań psychologicznych. Chodzi o przypadki, w których psycholog w trakcie poprzedniego badania orzekł o okresowym braku predyspozycji do kierowania pojazdami.
 • badania psychologiczne dotyczą również kierujących tramwajami.
 • Badania odwoławcze
  Dotyczą one osób odwołujących się od treści orzeczenia psychologicznego. Tego typu badania prowadzone są przez psychologa uprawnionego do orzekania. Pracownia psychologiczna musi posiadać specjalne upoważnienie wojewody. W województwie warmińsko-mazurskim takie uprawnienia ma tylko pracownia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

  Aby otrzymać upoważnienie wojewody trzeba spełniać określone warunki:
  - posiadać pomieszczenie do badań zbiorowych o powierzchni co najmniej 12 metrów kwadratowych
  - pomieszczenie do badań aparaturowych o powierzchni co najmniej 12 metrów kwadratowych
  - pomieszczenie o powierzchni co najmniej 12 metrów kwadratowych dla psychologa
  - oddzielne pomieszczenie służące za ciemnię
  - pełny zestaw metod badawczych wymienionych w metodyce psychologicznych badań kierowców
  - zatrudnienie na stałe dwóch psychologów posiadających co najmniej pięcioletni staż zawodowy. (rozporządzenie ministra transportu i gospodarki morskiej z 14 kwietnia 2000 r., Dziennik Ustaw nr 36, poz. 416)

  Kiedy odmówi?
  Psycholog może odmówić badania, gdy nie można ustalić tożsamości danej osoby (brak dokumentów). Dlatego osoba zgłaszająca się na badania musi mieć ze sobą dowód osobisty i prawo jazdy. Odmowa badania dotyczy także osoby, której zachowanie wskazuje na stan nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu albo środka działającego podobobnie. Zły stan zdrowia i złe samopoczucie także eliminuje z badania. Jeżeli znamy termin badania, lepiej przyjść do pracowni wyspanym i wypoczętym.

  Do początku artykułu

  Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

  Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

  Zobacz także

  Tagi:

  Brak komentarzy - napisz pierwszy

  Najnowsze motofakty

  Wszystkie artykuły

  Motofakty mazowieckie

  Top 5 motofaktów

  Testy i porównania

  Premiery i nowości