Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Badania techniczne pojazdów. Czy są niewystarczające?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Archiwum Według Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych należy zmienić przepisy regulujące działalność stacji kontroli pojazdów.

W Polsce każdy poruszający się po drogach pojazd powinien posiadać ważne badanie techniczne. Jedna nadal w ruchu drogowym uczestniczy wiele pojazdów bez ważnych badań. Powody są różne, od zwykłego zapomnienia począwszy, na uchylaniu się od obowiązkowych badań technicznych aut kończąc. Kara za ewentualny brak aktualnego badania jest niska, co nie motywuje wystarczająco kierowców do terminowego odwiedzania diagnostów. Ewentualne większe problemy czekają takich kierowców w momencie kolizji lub wypadku, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.

Obecnie opłata za badanie techniczne jest pobierana przed jego wykonaniem, niezależnie od jego wyniku, a informacje o negatywnych wynikach badania wprowadzane są do systemu CEPiK. Częściowo zapobiega to tak zwanej „turystyce przeglądowej”, dlatego też odsetek badań zakończonych oceną negatywną wzrasta. Nie oznacza to jednak, że przepisy regulujące działalność SKP i badań technicznych nie wymagają zmian.

Zobacz także: Pierwszy samochód hybrydowy Opla

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych wskazuje, że według danych Transportowego Dozoru Technicznego ilość negatywnych wyników badań technicznych pojazdów w Polsce nie przekraczała nawet 2%. Tymczasem w krajach UE zwykle powyżej 20% zbadanych pojazdów uznaje się w trakcie kontroli za niesprawne. Np. w Belgii 24%, Niemczech 18%, Finlandii 25%.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • sławek (gość)

    Co rusz sie słyszy o przekrętach więc chyba coś nie działa tak jak powinno. Ja przeglądy robie na bieżąco, co trzeba to wymieniam i to nie kupuje byle czego z drugiej ręki tylko nówki oe delfie, oc też zawsze zapłacone. Taki co jeździ gruchotem bez przeglądu i oc to chyba nie ma sumienia. To jest zagrożenie na drodze.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości