Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Badaniami technicznymi w używane

Data publikacji:

 Ministerstwo Infrastruktury chce ograniczyć import samochodów używanych nie spełniających wymagań technicznych stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w czerwcu na polski rynek trafiło 113,1 tys. używanych samochodów. Jest to o ponad 120 proc. więcej niż w maju i niemal pięciokrotnie więcej, niż wyniosła ilość zakupionych aut nowych. W czerwcu znalazły one bowiem zaledwie 23,2 tys. nabywców.

 

Ministerstwo Infrastruktury chce ograniczyć import samochodów używanych nie spełniających wymagań technicznych stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Przygotowano przepis określający techniczne wymagania (uszkodzenia i zużycie), które powodują, że pojazd zostanie zaliczony do odpadu, a co za tym idzie nie będzie mógł być dopuszczony do ruchu. Wyeliminuje to sprowadzane pojazdy zużyte na skutek długoletniej eksploatacji, uszkodzone w wyniku zdarzeń losowych (np. powódź, pożar) czy też na skutek poważnych wypadków (kolizji) w ruchu drogowym. Projekt jest po uzgodnieniach międzyresortowych i w toku konsultacji z reprezentantami firm ubezpieczeniowych. 

Przygotowana jest także nowelizacja rozporządzenia dostosowująca przepisy wykonawcze dotyczące zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów z przepisami nowelizacji ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 92, poz. 884), która wprowadziła dodatkowe badanie techniczne dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy i noszącego ślady uszkodzeń lub którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wprowadzenie takiego dodatkowego badania technicznego ma wpłynąć na ograniczenie napływu do Polski pojazdów powypadkowych nie kwalifikujących się do skutecznej naprawy.

Projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości