Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Badanie techniczne auta. Będą zmiany

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marzena Bugała Projekt nowego rozporządzenia dotyczy dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdów do ruchu, czyli przeprowadzenia obowiązkowego badania technicznego.

Dokument ma być zgodny z wymogami Unii Europejskiej i będzie uznawany we wszystkich państwach członkowskich. Najistotniejsze rubryki, w których wpisuje się wynik kontroli, nie będą  opisane jedynie w języku polskim, ale też po angielsku.

Samochód z zagranicy z takim zaświadczeniem będzie można przerejestrować bez konieczności dokonywania wstępnego badania technicznego. Następne badanie będzie można przeprowadzić w terminie przewidzianym w zaświadczeniu, o ile nie przekracza on czasu przewidzianego prawem kraju, w którym pojazd zostanie zarejestrowany.

Zobacz także: Pierwszy samochód hybrydowy Opla

Nowe zaświadczenie będzie również dokumentem potwierdzającym sprawność pojazdu w przypadku kontroli policji za granicą.

Nowy wzór dokumentu zacznie obowiązywać dzień po ogłoszeniu w dzienniku ustaw. Dokładna data nie jest znana.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • emil (gość)

  Pewnie tylko cena znów pójdzie w górę a cwaniaczki i tak będą kombinować jak to obejść. Ja tam uczciwie wymieniam co trzeba na oe delfie bo to rzutuje na bezpieczeństwo jazdy.

 • Jeszcze w Polsce (gość)

  Po co są przeglądy okresowe ? Czy jak mam ważne badanie jeszcze miesiąc a auto niesprawne to mogę jeździć ? Kto będzie odpowiadał kiedy niesprawnym autem z ważnym badaniem spowoduje wypadek ? Diagnosta powie : " Panie , przecież ja go badałem prawie rok temu, od tamtej po tym on 100 razy się już popsuł". Właściciel powie : " ja nie wiedziałem że auto jest niesprawne bo przecież miało ważne badanie orzekające że jest dopuszczone do ruchu- czyli sprawne. Minister ? Minister powie że każdy mimo przeglądu i tak musi dbać o stan swojego auta. Więc ponawiam pytanie. Skoro każdy i tak powinien dbać o stan swojego auta to po co są badania coroczne ?

 • polpot (gość)

  po to by wyeliminować złom, o który już nie da się zadbać

 • Mechanik Z. (gość)

  Za stan techniczny pojazdu odpowiada właściciel, Diagnosta stwierdza / potwierdza stan techniczny pojazdu w dniu badania - to co widzi, ocena pozytywna / negatywna. Idziesz na egzamin, jak nie umiesz to nie zdasz. Badania techniczne jak i Ubezpieczenie OC są wymagane ustawowo, takie prawo obwiązuje w Polsce. Albo się dostosuj albo nie musisz jeździć autem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości