Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Badanie techniczne auta. Wycofano się z części zmian w prawie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Dawid Łukasik Trwają prace nad zmianami w prawie dotyczące badań technicznych pojazdów. Początkowo planowano podwyżkę dla kierowców.

Auta, które poruszają się po drogach muszą okresowo przechodzić badania techniczne. W przypadku nowego auta, pierwszy przegląd techniczny wymagany jest po trzech latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Następny przegląd wykonywany jest po dwóch latach. Kolejne przeglądy już co rok. Co roku wykonywać musimy natomiast przegląd pojazdu z instalacją LPG.

Podczas przeglądu sprawdzane są elementy mające kluczowe znaczenie dla bezpiecznego podróżowania. Sprawdzany jest m.in. stan świateł i zawieszenia. Kontrolowane są również hamulce i układ wydechowy oraz stan ogumienia. Jeśli w stacji kontroli nie stwierdzono uchybień stanu auta, umieszczona w dowodzie rejestracyjnym samochodu zostaje stosowna adnotacja.

W przypadku usterek, należy je usunąć w terminie wskazanym w stacji. Jeśli zagrażają one bezpieczeństwu w ruchu drogowym, diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny.

Od 20 maja 2018 r. we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej mają funkcjonować przepisy zgodne z dyrektywą 2014/45/UE.

Opłaty za badanie techniczne

Wbrew wcześniejszym planom, opłaty za badanie techniczne pozostaną bez zmian. a kwoty nie będą co roku waloryzowane.

Opłaty za badania techniczne, pobierane są według cennika ogłoszonego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. (Dz.U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2261) z późniejszymi zmianami ( Dz.U. z 2005 r. Nr 155, poz. 1302, Dz.U. z 2009r Nr 155 poz. 1233) w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Zmiany w nagrywaniu egzaminów
Jak jeździć samochodem z turbosprężarką?
Smog. Nowa opłata dla kierowców

Posiadacz auta osobowego obecnie zapłaci 98 zł. Jeśli pojazd wyposażony jest w instalację gazową opłata to 162 zł. Przegląd motocykla lub motoroweru to wydatek 62 zł. Dodatkowo zgodnie z art. 82 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 - Prawo o ruchu drogowym z późniejszymi zmianami, za pozytywnie zakończone badanie techniczne potwierdzone wpisem do dowodu rejestracyjnego, pobierana jest opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł.

Kara dla spóźnialskich

W sytuacji kiedy posiadacz pojazdu spóźni się z badaniem technicznym o więcej niż 30 dni, zapłaci podwójną stawkę. Aby dokonać badania nie będzie musiał się zgłosić do stacji kontroli pojazdów prowadzonej przez Transportowy Dozór Techniczny jak wcześniej planowano. Spóźniony przegląd będzie można wykonać na każdej stacji.

Jeśli kierowca zgłosi się na przegląd do 30 dni przed końcem jego ważności, badanie zostanie zaliczone tak, jak gdyby zostało przeprowadzone w dniu zakończenia ważności poprzedniego badania.

Ułatwienie dla zmotoryzowanych

Właścicielom pojazdów, którym skończą się miejsca na pieczątki przeglądu w dowodzie rejestracyjnym, nie będą musieli go wymieniać. Będą mogli jeździć z dowodem rejestracyjnym i zaświadczeniem o pozytywnym przejściu przeglądu.

Kiedy zmiany?

Projekt ustawy jest obecnie na etapie rozpatrywania przez Komisję Prawniczą. Przepisy wejdą w życie 3 miesiące od daty ogłoszenia, czyli prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie roku.

Wcześniejsze zmiany

Z nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie w listopadzie 2017 roku wynika, że badanie techniczne przeprowadza się po uiszczeniu przez właściciela lub posiadacza pojazdu opłaty za przeprowadzenie badania technicznego i opłaty ewidencyjnej. Informacja o negatywnym wyniku badania trafia do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu inni diagności będą posiadać informacje o tym dlaczego dany pojazd nie przeszedł okresowego przeglądu. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, w której kierowca jeździ od stacji do stacji, aby otrzymać pieczątkę.

Jeśli pojazd nie przejdzie badania, właściciel musi usunąć usterki w trakcie dwóch tygodni. Po ich usunięciu konieczne jest ponowne wykonanie badania w zakresie tych usterek. Ponowne badanie czy auto nie posiada już wcześniejszych uchybień dokonane w tej samej stacji diagnostycznej co poprzednio to wydatek od 13 zł do 36 zł w zależności od wagi usterki.

Od przepisów przewidziano wyjątek, aby ułatwić życie przedsiębiorcom. Wprowadzono regulację, która pozwala na wniesienie opłaty za badanie techniczne i opłaty ewidencyjnej po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu w przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Za łaPÓwy SZROT Z EU NA DRODZE (gość)

  ZNAM TAKICH DIAGnoSTÓW CO NAWET AUTAMI niePOtrzebUJOM NA WARSZTAT PRZYJECHAĆ TYLKO DIAGNOSTA NA GOS POdaRSTWO PRZYJEDZIE

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  A na Ukrainie przeglądów się nie robi wcale od kilku lat i jest spoko.

 • pisowskie kastraty (gość)

  a jak auto po kolizji będzie naprawiane 2 miechy to co?

 • Stary kierowca (gość)

  Wszystkie zmiany są coraz bardziej restrykcyjne i są tylko po to by podnieśc kasę ..a motywacja ze chodzi tylko o bezpieczeństwo to tylko po to by móc podnosi, podnosić i podnosić stawki (kase) A tak na marginesie ile % wypadków spowodowane jes przez niesprawność pojazdu -0,oo1 reszta to nieuwaga , zagapienie sie , zmęczenie, zła ocena sytuacji , na koniec brawura i synalkowie biznesmenów ( tata załatwi )

 • Inst (gość)

  Zawsze miałem normalne fachowe badanie .Od kiedy wprowadzili "CEP " diagnosta 40 minut siedział przy komputerze , nie stery na oględziny pojazdu zabrakło czasu .Dlaczego wciąż musimy dostosowywać się do coraz to głupszych ustaw. Czy nasi politycy są ciąż się uwsteczniają i po każdych wyborach są głupsi ?

 • klasykoman (gość)

  Poco te zlodziejskie przeglady!!!!! Tylko zycie utrudniaja. Zygam!!!!!!!!! Tym!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Kaksikaz (gość)

  Takie [url=https://www.e-pieczatki24.pl]pieczątki online[/url] w 5 minut a tyle z tym zamieszania nie?

 • Smerfik (gość)

  Na Litwie przeglad auta kosztuje 18 eur na dwa lata, w Polandii 24 eur na rok. Debil jakiś wymyślił karę za spóźniony przegląd bo co ma zrobiç ten który nie ma kasy na naprawę auta i odstawi go na 2 miesiące do garażu, KARAĆ za brak kasy ??? Co xa debile ???

 • cenzor (gość)

  Róbcie tak dalej z utrudnieniami dla kierowców to napewno Pis wygra,ale na fujarce.

 • Marta (gość)

  Proszę o rozwianie wątpliwości. Nowe auto osobowe zakupione w 2014 r. Wyznaczony w dowodzie rejestracyjnym pierwszy przegląd w 2017 r. Przegląd wykonano we wskazanym dniu. Diagnosta nie stwierdził usterek i datę kolejnego przeglądu wskazał w 2018 r. Czy diagnosta miał prawo wskazać 2018 zamiast 2019 r.? Czy diagnosta ma obowiązek wystawienia faktury/paragonu za przegląd?

 • Zdzisław (gość)

  Do Marty. Diagnosta miał prawo wpisać termin kolejnego przeglądu nawet za tydzień jeśli uznał że stan samochodu stwarzałby zagrożenie do dalszej eksploatacji, np kończący się termin ważności butki LPG. W Pani przypadku ta wcześniejsza o rok data to celowa i częsta zagrywka, diagności liczą na niewiedzę i roztargnienie właścicieli pojazdów którzy za rok przyjadą zapłacić za badania, chociaż wg kodeksu nie muszą.

 • Janusz (gość)

  Ludzie restaurujący stare motocykle i samochody zadają sobie teraz pytanie, dlaczego jak już wyremontują swoje cacka i pojadą zrobić przegląd zostaną ukarani za swoje hobby 2x opłatą?!? W przypadku youngtimera z LPG to będzie 352 PLN !!!!! I jeszcze to wyzywanie w różnych artykułach prasowych od ZAPOMINALSKICH DELIKWENTÓW. Przecież to nie jest kwestia PAMIĘCI tylko braku możliwości technicznej, pojazd musi być sprawny na tip top, jak pojechać jak auto stoi w garażu w remoncie??? Po prostu ludzie którzy tworzą takie prawa są oderwani od rzeczywistości, dla nich to samochód/motocykl to się kupuje tylko w salonie sprzedaży. Gdyby chociaż była możliwość czasowego wyrejestrowania tak jak to jest w innych krajach UE, np Niemcy, ale teraz to jest praktycznie przymus, z OC nie ma problemu, ale jak zrobić przegląd niesprawnym pojazdem BARANY!!!!!!

 • Marta (gość)

  Zdzisławie, dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • jocker (gość)

  Wszystko by kasę wyciągnąć ale zarobki nie rosą jakoś a podatki nie maleją

 • Witold (gość)

  Przeglądy powinny być robione, co dwa lata i dlaczego przegląd samochodu z LPG kosztuje aż 162 zł, przecież diagnosta nic nie robi przy instalacji tylko sprawdza legalizację butli. Jawne złodziejstwo w państwie prawa.

 • mad (gość)

  To jest tylko utrudnianie ludziom życia.

 • Jurek (gość)

  a nie wystarczyło by oświadczenie właściciela pojazdu, że pojazd jest sprawny? Bo nadrzędnym obowiązkiem każdego właściciela, jest dbać o stan techniczny swego pojazdu. Jeśli do wypadku doszłoby z uwagi na zły stan techniczny pojazdu, wtedy karać..np. za fałszywe oświadczenie. Diagnosta nic nie robi..to jest fucha, do której startują ludzie, często nieprzygotowani merytorycznie do tej pracy. Od 45 lat nie spotkałem stacji diagnostycznej, która fachowo podeszłaby do tematu.. natomiast miałem szereg przypadków, kiedy po pozytywnym przebadaniu auta, nie mogłem nim wyjechać z warsztatu... ..w jednym przypadku, musiałem dzwonić po autolawetę, a w innym, oddałem samochód na złom.

 • Maciej S. (gość)

  Jeśli chodzi o przeglądy to robię je zawsze na stacji Polmozbyt Legionowo. Nigdy nie było problemów, ale o auto też dbam. Wszystko było sprawdzane zgodnie z procedurami i gdy coś było nie tak, zawsze byłem o tym powiadamiany.

 • realista (gość)

  Do ~ Jurek ~ "a nie wystarczyło by oświadczenie właściciela pojazdu, że pojazd jest sprawny? Bo nadrzędnym obowiązkiem każdego właściciela, jest dbać o stan techniczny swego pojazdu. Jeśli do wypadku doszłoby z uwagi na zły stan techniczny pojazdu, wtedy karać..np. za fałszywe oświadczenie." A jak przez to niedbalstwo zginą niewinni inni użytkownicy dróg?, brałeś to pod uwagę chyba nie. Ty chyba sobie wyobrażasz dbanie o pojazd poprzez jego umycie, a nie poprzez jego stan techniczny, ogarnij się człowieku, takich jak ty nie powinno w ogóle być na drogach.

 • Tomas (gość)

  Ważne są takie badania techniczne, szkoda, że czasem takie ,,badanie" jest po znajomości i puszcza się takie samochody, które tak na prawdę nie są zdolne do użytku. Jak robili mi przegląd, to technicznie wszystko ok, ale jak zobaczyli stan mojej tapicerki w samochodzie to się załamali! Polecili mi środek tego typu: https://www.youtube.com/watch?v=fk4aeRkkMlM&feature=youtu.be i moja tapicerka z szarej zrobiła się beżowa.. haha

 • Komentarz usunięty.
 • Adam (gość)

  Jeżeli chodzi o dobór części renault lublin to szukam zawsze sprawdzonych warsztatów i usługodawców na https://autoinformator.pl/renault/

 • Zybi1987 (gość)

  Przeglad w aucie posiadam do kwietnia. Od marca auto stoii do poazdziernika w garazu bo jezdze na motorze wiec po kiego grzyba mi przeglad. Od listopada do marca jezdze autem wiec oczywiste jest ze motor stoii w garazu i w marcu dopiero sie wybiore na przeglad. Wiec mogą mnie cmoknąć ze swwoimi przepisami. Co im taksówka motor na przeglad wyślę

 • Zybi1987 (gość)

  Hehe jak sobie remontuje motor czy auto to co mam im silnik na taczce na przegląd zawieźć czy jak bo nie bardzo roumiem. Te ich przepisy nie przejdą. Tam jakieś półgłówki pracuja... do szkoły nieuki, masakra kto te ustawy wprowadza.

 • Hyży Ruj (gość)

  A ja jestem za granicą. I co? Mam specjalnie zapierniczac do Polski bo mi się przegląd kończy??? Banda złodziei!!!!

 • AUTO KASACJA WARSZAWA (gość)

  KASACJA POJAZDÓW WARSZAWA http://skupsamochodowwarszawa.pl/

 • Eryk (gość)

  a co mam robic jak jestem wPolsce raz do roku ? i jeszcze musze wcelowac sie wlasnie w termin tego popierniczego przegladu ?

 • Jozef (gość)

  Za czyszczenie kieszeni icoraz głupszymi pomysłami jak utrudnić życie kierowcom za wysokie mandaty proponuje podziękować pisowi przy wyborach

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości