Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Badanie techniczne pojazdu. Będzie podwyżka? Jest odpowiedź ministerstwa

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Archiwum Posłowie Kukiz i Szramka dostali odpowiedź od Ministerstwa Infrastruktury na interpelację w sprawie podwyżki opłat badań technicznych pojazdów.

Pod koniec lutego Paweł Kukiz i Paweł Szramka z Klubu PSL-Kukiz15 wystosowali do ministra infrastruktury interpelację w sprawie stawek za badania techniczne pojazdów. Jak informuje Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, po raz ostatni stawki za badania techniczne zostały określone w 2004 roku, czyli prawie 16 lat temu. Przez ten czas zmieniły się uwarunkowania gospodarcze, w tym koszty prowadzenia stacji kontroli pojazdów.

Posłowie zwracają uwagę, że w tym czasie koszty prowadzenia stacji kontroli pojazdów wzrosły o prawie 80 proc., a wynagrodzenie minimalne o 200 proc. (z 824 do 2600 zł brutto). Ponadto zmian nie wprowadzono także po podniesieniu stawki podatku od towarów i usług z 22 do 23 proc. w 2011 roku. Posłowie przekonują, że podwyżkę muszą finansować z własnej kieszeni diagności.

Dodatkowo ciągły rozwój techniki motoryzacyjnej wymusza na SKP konieczność stałej modernizacji sprzętu diagnostycznego, na co obecnie zaczyna brakować już środków. Przedsiębiorcy czują się zagrożeni. Obawiają się, że działania rządu zmierzają do ekonomicznego upadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą stacje kontroli pojazdów, często wielopokoleniowe firmy rodzinne z polskim kapitałem, tak aby znacjonalizować system badań technicznych pojazdów w Polsce.

Zobacz także: Klienci się skarżą. UOKiK kontroluje płatne parkingi

Posłowie właśnie otrzymali odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury. Stanowisko resortu jest takie, że prace legislacyjne nad rozporządzeniem, które reguluje wysokość opłat za badania techniczne, będą mogły zostać podjęte po pełnym wdrożeniu do prawa dyrektywy 2014/45/UE w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep. Minister infrastruktury w toku prac legislacyjnych nad nowym systemem badań technicznych przeanalizuje argumenty przedstawione przez posłów w interpelacji, które zostały zgłoszone przez przedstawicieli środowiska.

Przypomnijmy, że koszty wykonania badań technicznych obecnie wynoszą:

 • 98 zł - samochód osobowy
 • 162 zł pojazdy zasilane gazem
 • 62 zł - badanie techniczne motocykla
 • 153 zł - samochód ciężarowy

Zgodnie z art. 82 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 - Prawo o ruchu drogowym z późniejszymi zmianami, za pozytywnie zakończone badanie techniczne potwierdzone wpisem do dowodu rejestracyjnego, pobierana jest opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kodek (gość)

  Ok. Zwlekaja ,ale do kiedy i na jak długo odkladaja ,ta sprawę Wygląda, że na długo, szkoda że tego wyjaśnili komentatorzy.

 • Hmajs (gość)

  Kukiz ty sprzedajna szujo. Poza granicami Polski gdzie życie jest droższe, ludzie płacą za przegląd ważny 2 lata 60 euro. Jak będziemy płacić więcej to przeglądy będą ważne 2 lata??? Ile trwa badanie techniczne? Ilu klientów dziennie obsłużą? Rachunek jest prosty - zarabiają i wychodzą, problem w tym że, każdy z właścicieli stacji diagnostycznej chce być milionerem w tydzień.

 • SKP PIŁA (gość)

  HMAJS GOŚĆ TY PERFIDNY PEDALE I GNOJU!!!!!!!OTWÓRZ SOBIE PEDALE SKP ZA 3 MLN ZL I RÓB PREGLADY PO 98 ZŁ. JEŚLI DEBILE KOMPLETNY NIE MASZ POJĘCIA O KOSZTACH SAMEJ STACJI NIE WYMADRZAJ SIE TUTAJ BO JESTES KOMPLETNYM ARCYDEBIELM!!!DYSKUSJA Z TAKIM IDIOTĄ NIE MA SENSU!!!!CHŁOPIE WYJMIJ DWIE BAŃKI WYBUDUJ STACJĘ ZATRUDNIJ TRZECH DIAGNOSTÓW I PÓŹNIEJ MOŻESZ ZE MNĄ POROZMAWIAĆ.. JAK NARAZIE TRAKTUJE CIE GORZEJ JAK WSZĘ A ZYCZĘ CI ZARAZENIA KORONAWIRUSEM I SZYBKIEJ ŚMIERCI, BO DEBILÓW TRZEBA NEUTRALIZOWAĆ ŻYCZĘ CI CWELU SZYBKIEJŚMIERCI W MĘCZARNIACH TY PEDALE

 • Greg (gość)

  Jak to siemma do "przeglądu " pracownika Np. Pracwnik przy komputerze bada okulista i lek. Med.pracy cena ok.150 pln brutto na 4 lata. To na rok 37 pln. Mam racje Pozdrawiam Greg

 • Olo (gość)

  Żmijowe plemie odpowiedzialne za koronawirusa.

 • Jackob (gość)

  SKP PIŁA CHYBA CIE PONIOSŁO DEBILU z tym komentarzem,nie wierze normalnie ze ty taki tepy i plytki jestes.Gdyby było tak źle ze stacjami to nie wyrastaly by jak grzyby po deszczu. I co chwilę nowe się otwierają. Jedna obok drugiej.

 • KTOŚ (gość)

  SKP PIŁA trochę kultury,bo jeżeli chodzi o eliminację to takich jak ty nam potrzeba.

 • jo (gość)

  o co tu chodzi ? ktos by chcial szybko zarobic troche wiecej grosza

 • luk (gość)

  do SKP PIŁA (gość, może twój rozmówca jest h..., k..., d..., ale ty jesteś frajerem, który wyrzucił 2 mln w stacje, która teraz nie zarabia ;) trzeba było makdonalda otworzyć;)

 • Marek (gość)

  Jackob prawda stacje się otwierają jedna przy drugiej, zazwyczaj przy warsztatach samochodowych i to ich główny hajs. Kompleksowa obsługa pojazdu, na stacji wykryją usterki a obok wycenią, naprawią usterkę i z powrotem na badanie czy wszystko w porządku. A nie biznesmen otworzy samo skp na wypiz..... i oczekuje zwrotu po roku inwestycji

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości