Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Badanie techniczne pojazdu. Kierowcy mogę zapłacić więcej

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Dawid Łukasik W listopadzie 2017 roku zmieniły się zasady dotyczące badań technicznych pojazdów. Opłaty pozostały bez zmian, ale wkrótce mogą wzrosnąć.

Zrzeszająca dużą część diagnostów Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego pismo w sprawie zmiany tabeli opłat za obowiązkowe badania techniczne pojazdów.

Redakcja poleca:

Niezapięte pasy. Kto płaci mandat - kierowca czy pasażer?
Wyprzedzanie z prawej strony
Auto na gaz. Uwaga na dodatkowe koszty

Zwrócono uwagę, że opłaty nie zmieniały się od 2004 roku. Zdaniem diagnostów w tym czasie realne koszty prowadzenia działalności wzrosły o około 70 proc. Wskazano również, że dodatkowo opłacalność prowadzenia stacji kontroli obniżyło podniesienie stawki podatku VAT z 22 do 23 proc., co miało miejsce w 2011 roku.

Diagności już od 2012 roku postulują, aby w przypadku samochodu osobowego cena obowiązkowego przeglądu wynosiła około 150 zł zamiast obecnych 98 zł. W przypadku pojazdu wyposażonego w instalację LPG lub CNG, kwota miałaby wzrosnąć ze 162 zł do około 210 zł. W proponowanych kilka lat temu zmianach motocykliści zapłaciliby 100 zł, a nie 62 zł.

Wcześniejsze zmiany

Z nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie w listopadzie 2017 roku wynika, że badanie techniczne przeprowadza się po uiszczeniu przez właściciela lub posiadacza pojazdu opłaty za przeprowadzenie badania technicznego i opłaty ewidencyjnej. Informacja o negatywnym wyniku badania trafia do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu inni diagności będą posiadać informacje o tym dlaczego dany pojazd nie przeszedł okresowego przeglądu. To ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której kierowca jeździ od stacji do stacji, aby otrzymać pieczątkę.

Jeśli pojazd nie przejdzie badania, właściciel musi usunąć usterki w trakcie dwóch tygodni. Po ich usunięciu konieczne jest ponowne wykonanie badania w zakresie tych usterek. Ponowne badanie czy auto nie posiada już wcześniejszych uchybień dokonane w tej samej stacji diagnostycznej co poprzednio to wydatek od 13 zł do 36 zł w zależności od wagi usterki.

Od przepisów przewidziano wyjątek, aby ułatwić życie przedsiębiorcom. Wprowadzono regulację, która pozwala na wniesienie opłaty za badanie techniczne i opłaty ewidencyjnej po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu w przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

Zobacz także: Testujemy miejski model Volkswagena

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kierowca (gość)

  Badania techniczne nie są do niczego potrzebne . Ten obowiązek powinien być zniesiony. Jest to tylko wkładanie pieniędzy kierowców do prywatnych kieszeni właścicieli stacji diagnostycznych - przy ustawowym obowiązku przeglądu i cenie urzędowej . Przecież to patologia .

 • miquel (gość)

  nie wsiadam do auta, w którym nie ma badań technicznych. Jesteś z tych osób,które od to dbają. Badanie odbywa się raz na rok a może uratować życie. Pasy też zapinam i Yanosika włączam

 • ZNAM TAKICH DIAGNOSTÓW (gość)

  CO AUTA NIE POTRZEBUJĄ I DO KLIYENTA PRYWATNIE POJADOM BY W STODOLE PAPIERY PODBIĆ ZA KOPERTA.

 • Adam (gość)

  Koszta kosztami, ale co w tych badaniach jest warte 100 PLN? Nie są w stanie stwierdzić nic, czego nie wiem o swoim aucie, bo dbam o stan techniczny i wiem czym jeżdżę. Sprawdzą światła, hamulce, amortyzatory. Czy nie ma wycieków. Taki zakres nie jest wart 100 PLN. Nie wiem ile stacja z tego ma, ale wiem ile ja płacę i co ja z tego mam!

 • Arek (gość)

  Jak ktoś jest z Krakowa to niech przejedzie się do Auto Serwis Wadowicka robią tam bezpłatny przegląd elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ogólnie jest to bardzo dobry mechanik z szeroką ofertą, do którego chodzę od lat i jestem bardzo zadowolony.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości