Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Badanie trzeźwości. Zmiany dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji rozporządzenia o sposobie przeprowadzania kontroli trzeźwości przez policję.

Obecnie z przepisów wynika, że kontrolę trzeźwości przeprowadzić można najwcześniej w 15 minut od zakończenia spożywania alkoholu lub palenia tytoniu przez badaną osobę. Nowe regulacje prawne mają na celu poszerzenie katalogu sytuacji, w których funkcjonariusze będą musieli poczekać z przeprowadzeniem badania.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

W projekcie widnieje zapis, że „badania analizatorem wydechu nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez osobę badaną".

To ważna zmiana dla użytkowników e-papierosów. Wielu z nich zwraca uwagę, że korzystanie z takich wyrobów może powodować wzbudzenie alkomatu. W składzie liquidów znaleźć można m.in. glicerynę i alkohol etylowy.

Warto wspomnieć, że także np. płyn do płukania ust z zawierający w składzie alkohol, może doprowadzić do fałszywego wyniku badania trzeźwości. W tej sytuacji należy wyjaśnić policji skąd stężenie alkoholu, a kontrola powinna zostać powtórzona po około 15 minutach.

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ja (gość)

  Ale bzdura.... Nudza sie goscie w rzadzie i nie zajmuja sie rzeczami potrzebnymi. Jest zapis, ze badanie powtarza sie po 15 minutach. Wiec nawet jak plukalem usta to juz wywietrzalo.... Drugie badanie hest wyznacznikiem

 • Kierowca (gość)

  Badac bo cwioki pija i jadą 11]

 • e-papierosy (gość)

  kiedys nastraszył mnie ktos ze jak pale e-papierosa prowadzac samochód i będę miec kontrole trzeźwości, to alkomat pokaze alkohol, poszłam wiec to sprawdzic na komende ruchu drogowego gdzie mozna się przebadac alkomatem, nie pokazywało nic, nawet jak wydedech do alkomatu był tą parą z e-papierosa

 • papke (gość)

  A na tę kontrolę to nawet yanosik nie pomoże, bo zwolnienie nic nie da, więc trza być przygotowanym. Ale tylko głupi jedzie po alkoholu.

 • yurek (gość)

  @papke, głupi Niemiec, Francuz, Brytyjczyk...

 • Obo (gość)

  Nawet jeśli drugie pokaże 0.0 a pierwsze np 0.21 to i tak nasze mądre policaje zabiorą Ci prawko i wniosek do sądu. A dlaczego pytasz? STATYSTYKA. WYKRYTE ZLAPANE UKARANE.A ŻE SĄD UNIEWINNI ?A TO JUŻ JEGO STATYSTYKA.

 • Julek (gość)

  Kontrolować pijakow dalej ale norma powinna być wyższa o 0.1 jak w wiekszosci normalnych krajoe.

 • Maxsym (gość)

  byłem policjanten ruchu drogowego jestem emerytem, alkomaty mają baterie i przy kilkunastu dmuchaniach pojemność baterji zmniejsza się czyli są słabsze a przy tym pokazują większą lub mniejszą zawartość alkocholu w organiżmie, potwierdzi to człowiek który dokonuje kalibracji alkomatów nikt z kierowców o tym nie wie przykładowo nie zgadzam się z wynikiem alkomatu na drodze jedziemy na komisariat i okazuje się że jest 00 policjanci dokładnie o tym wiedzą tylko nie kierowcy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości