Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Bądź widoczny na drodze

Data publikacji: Autor: (chan)

Po 1 maja na światłach przyjdzie nam jeździć także w dzień przez cały rok.


Od 1 marca w dzień możemy jeździć bez włączonych świateł mijania. Zdaniem policji, dla bezpieczeństwa jednak warto używać je nadal. Zwłaszcza poza miastem.

- Zima jeszcze się nie skończyła i warunki na drogach mogą się zmieniać z godziny na godzinę. Poza tym, od 1 października do końca lutego jeździliśmy z włączonymi światłami, jesteśmy przyzwyczajeni do ich widoku na drodze -twierdzi sierżant sztabowy Henryk Szuba, kierujący drogówką w Komendzie Powiatowej Policji w Kwidzynie.

Na zakończenie sezonu jazdy z światłami różnie reagują kierujący.
- Od początku marca nie mogę przyzwyczaić się do braku świateł na szosie. Dosłownie głupieję za kierownicą, bo jedni włączają je, drudzy nie. Lepiej już jest w niektórych krajach Europy Zachodniej: tam na światłach trzeba jeździć przez cały rok - uważa Bogdan K.

Kodeks drogowy przewiduje, że trzeba włączyć światła w niesprzyjających warunkach. Czyli jakich?
- Nie ma nic gorszego, niż nieprecyzyjne prawo. To prawda, że w zmiennych warunkach drogowych samochody z włączonymi światłami są bardziej widoczne dla innych. Jednak niektórzy kierowcy twierdzą, że niepotrzebnie zużywają się przez to żarówki i układy elektryczne w aucie. Koszty kosztami, najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg - uważa H. Szuba.

Za brak włączonych świateł od świtu do zmierzchu policja mogła tylko karać do ostatniego dnia lutego.
- Sądzę, że te kwestie zmieni nowelizacja prawa po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. W niektórych krajach UE jest obowiązek jeżdżenia w dzień na światłach przez cały rok. U nas policja przypomina, że od 1 marca do 1 października trzeba je włączać w warunkach ograniczonej widoczności, np. w czasie mgły. Nieoficjalnie wiem, że resort infrastruktury przygotował już projekt nowelizacji Kodeksu drogowego. Zanosi się na to, że po 1 maja na światłach przyjdzie nam jeździć także w dzień przez cały rok - dodaje szef drogówki.

Od 1 maja zostanie ograniczona także do 50 km/h prędkość w terenie zabudowanym. Obecnie w miastach oraz w terenie zabudowanym można jeździć 60 km/h.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości