Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Bankowóz zamiast samochodu z kratką - sposób na odliczenie VAT

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Bankowóz zamiast samochodu z kratką - sposób na odliczenie VAT Jest furtka dla przedsiębiorców chcących odliczyć cały VAT zawarty w cenie samochodu osobowego. Wystarczy, że przerobią auto na pojazd do przewozu gotówki.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, aby przedsiębiorca mógł odliczyć 23 proc. VAT zawarte w cenie samochodu osobowego, musi przerobić go na bankowóz typu C. Pozwoli to na ominięcie obowiązujących od początku roku przepisów ustawy o VAT, zakazujących pełnego odliczenia tego podatku od samochodów z kratką.

Zobacz też: Samochód do firmy - kredyt, leasing, odliczenie VAT - poradnik

Co ważne, na bankowóz typu C można przerobić praktycznie każdy samochód osobowy. W przypadku aut z kratką – formalnie ciężarówek – nie było to możliwe. Aby odliczać 23 proc. podatku od towarów i usług zawarte w cenie samochodu i paliwa do niego, przedsiębiorca musi także udowodnić, że bankowóz jest mu potrzebny do prowadzonej działalności gospodarczej. Dla dużej części przedsiębiorców nie będzie to trudne – wystarczy, że obracają gotówką.

Zobacz też: Ferrari z kratką i inne odjechane oferty w regioMoto.pl - zobacz

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne bankowóz typu C powinien być wyposażony w:
- co najmniej jeden pojemnik specjalistyczny do przewozu gotówki,
- immobiliser,
- alarm z m.in. rezerwowym zasilaniem, funkcją „panika” włączaną i wyłączaną jednym przyciskiem pilota radiowego i dodatkowym wyłącznikiem wewnątrz przedziału osobowego, czujnikami ochrony wnętrza,
- monitorowany z zewnątrz system lokalizacji satelitarnej GPS z sygnalizacją napadu oraz transmisją danych m.in. o położeniu i prędkości pojazdu, otwarciu i zamknięciu drzwi, włączeniu i wyłączeniu silnika.

W bankowozie typu C nie można też zamontować instalacji gazowej.

Zobacz też: Instalacje gazowe - ich montaż przestanie się opłacać?

Koszt przeróbki samochodu osobowego tak by spełniał wymagania bankowozu typu C to kilka tysięcy złotych. Nieco więcej niż montaż kratki, który kosztuje 2-3 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że kratka obniża funkcjonalność samochodu bardziej niż pojemnik na gotówkę czy monitoring. Ten ostatni jest zresztą skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą.

Z uwagi jednak na koszty przeróbki samochodu osobowego na bankowóz typu C, ta furtka będzie stosowana głównie przez przedsiębiorców kupujących droższe samochody. Przy tych tańszych może się okazać, że różnica między odliczeniem 23 proc. VAT, a 6 tys. zł dopuszczalnymi przez ustawę będzie zbyt mała, by zrekompensować koszt przeróbki na bankowóz. Z drugiej strony, dla przedsiębiorcy ważna będzie możliwość odliczania pełnego VAT od paliwa do luksusowego bankowozu.

(DKO)

Bankowóz zamiast samochodu z kratką - sposób na odliczenie VAT
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Bankowóz zamiast samochodu z kratką - sposób na odliczenie VAT

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości