Bariery zamiast podwójnej ciągłej. Wolniej, ale bezpieczniej (video)

Andrzej Bartoszuk
Pasy ruchu rozdzielono linami tam, gdzie często dochodziło do wypadków
Pasy ruchu rozdzielono linami tam, gdzie często dochodziło do wypadków
Na kilku odcinkach dróg krajowych w Polsce można spotkać linowe bariery, rozdzielające pasy ruchu i uniemożliwiające wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu. Kierowcy są podzieleni w ocenie rozwiązania.

Do Polski trafiło ono na przełomie 2014 i 2015 r Pomysł na przedzielanie pasów ruchu stalowymi linami nie jest jednak nowy. W Skandynawii z powodzeniem jest stosowany od lat. I przynosi wymierne korzyści, redukując prawdopodobieństwo czołowego zderzenia, a jednocześnie pozwalając na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, które nie są autostradami czy "ekspresówkami". Przypomnijmy, że bariery linowe są najczęściej montowane na niebezpiecznych odcinkach dróg lub trasach z układem pasów 2+1, gdzie kosztem zmniejszenia szerokości pobocza buduje się dodatkowy pas - przeznaczony do wyprzedzania.

W naszym kraju bariery rozdzielające pasy ruch zamontowano m.in. na jednopasmowych odcinkach dróg krajowych nr 2 (obwodnica Siedlec), nr 7 (okolice Ostródy) i nr 10 (między Szczecinem a Stargardem Szczecińskim). Jak przekonywali urzędnicy GDDKiA, wcześniej w tych miejscach często dochodziło do zderzeń czołowych. Pasy ruchu są na tyle szerokie, by pozwolić na ominięcie zepsutego samochodu. A ratownicy są przeszkoleni w demontażu barier.

Więcej w materiale TVN Turbo:

Źródło: TVN Turbo/x-news
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty